دانستی ها

تاریخچه سوزن + توضیحات و انواع سوزن

تاریخچه سوزن+انواع و توضیحات

سوزن‌ها ریشه‌های مد لباس را آشکار می‌کند. انسان‌ها بیش از 40000 سال است که لباس می‌سازد و ابزارهای باستانی نشان می‌دهد که گرم شدن، تنها دغدغه آنها نبود‌ه است. سوزن هم مانند دیگر ابزارها در زندگی انسان‌ها نقش مهمی دا‌شته است. ما در این مقاله تاریخچه و انواع سوزن را برای شما آما‌ده کرده‌ایم، پس تا انتها آن را مطالعه کنید.

پیدایش سوزن

رودخانه اینیا، در جنوب غربی سیبری از طریق تغییرات فصلی جشم انداز، قابل توجه است. در تابستان، آب‌های شفاف کریستال زیر جنگل‌های آلپ قرار می‌گیرد. با نزدیک شدن به زمستان، رودخانه‌ها یخ می‌زند، طوفان‌های شدید برف، کوه‌ها را می‌پوشاند و درجه حرارت کاهش می‌یابد. آب و هوا برای انسان‌ها خطرناک می‌شود. اما شواهد این ابزارهای شکار 50 هزار ساله را نشان می‌دهد که شکارچیان عصر حجر زمانی در این منطقه زندگی می‌گردند. راز زنده ماندن آن‌ها چه بود؟ باید گفت لباس.

رودخانه اینیا

اولین کشف سوزن

در سال گذشته، در غاری بالای رودخانه اینیا، دانشمندان سوزن‌های خیاطی 20 هزار ساله را کشف کردند. با وجود منشأ باستانی، سوزن‌ها بسیار پیچید‌ه هستند. آنها نه تنها به اندازه کافی تیز هستند که می‌توانند پوست ضخیم حیوانات را سوراخ کنند، بلکه دارای یک (چشم) سوزنی هستند که این اجازه را می‌داد که سوزن را به نخ بکشند و بدوزند. یک تیم از محققان، آنچه را که ما در مورد ساخت پوشاک باستانی با استفاده از ابزارهایی سوزن جمع آوری شد‌ه در سراسر جهان، از جمله رودخانه اینیا می‌دانیم، جمع آوری کرده‌اند. تجزیه و تحیلیل‌ها نشان می‌دهند که خیاطی می‌تواند پورتالی به تکنولوژی و شناخت انسان‌های پیشرفته در تاریک‌ترین دوران را ارائه دهد، دوره‌ای که بیش از 10 هزار تا 50 هزار سال پیش گسترش می‌یابد.

اولین سوزن‌ها

فرانچسکو دیاریکو، مردم شناس دانشگاه بوردو فرانسه و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: بسیاری از سوزن‌هایی که ما کشف کردیم صرفاً برای تولید لباس استفاده نمی‌شد، بلکه برای گلدوزی و سا‌خت زیورالات نیز استفاده می‌شد. به عبارت دیگر، انسان‌های باستانی نه تنها نگران پیدا کردن گرما در آب و هوای زمستانی بودند، بلکه ممکن است برای برقراری ارتباط هویت اجتماعی، نشان‌دادن وابستگی‌های قبیله‌ای و در واقع برای زیبا یه نظر رسیدن باشد.

فرانچسکو دیاریکو

ساخت لباس با سوزن

اما ما نمی‌دانیم کدام یک از گونه‌های (هُمو نئاندرتالنسیس یا ساپینس) برای اولین بار در پوشید‌ن خز پیشگام شدند. اما در 76 هزار سال پیش، انسان شناسان بر این باور بودند که انسان‌های خردمند در آفریقای جنوبی درحال ایجاد بال‌های استخوانی، پیش‌ساز سوزن هستند. در قرن‌های بعدی، کشفیات به دست آمد‌ه نشا‌ن می‌دهد که بیشترین تولید لباس‌‌های باستانی در نیمکره شمالی اتفاق افتا‌د‌ه است، مکانی که آب و هوای سردتر، عایق‌های اضافی را مفید می‌کرد. محققان دریافته‌اند، که انسان‌ها سوزن‌های خیاطی چشمی را در سیبری و چین و در اوایل 45 هزار سال پیش قبل میلاد ساخته‌اند. در اروپا، ساخت لباس حدود 26 هزار سال پیش آغاز شد و حدود 13 هزار سال پیش در آمریکای شمالی اغاز شد.

 

شواهد

در بیابان‌های شمال چین، محققان سوزن‌هایی با قدمت بیش از 10 هزار سال به همراه ابزارهایی که ممکن است به ایجاد آن‌ها کمک کرده باشد، استخراج کردند. برخی سوزن‌ها پهن و مسطح که برای دوخت پوست‌های ضخیم استفاده می‌شد و برخی دیگر باریک و دایره‌ای هستند که ممکن است نشان‌دهند استفاده از آنها برای کارهای ظریف مانند گلدوزی باشد.

سوزن پهن

تنوع باورنکردنی انواع سوزن‌ها، که بر اساس منطقه متفاوت بودند، شکل‌های متنوعی از خود نشان دادند و در طول زمان تکامل یافتند. آن‌ها دو چیز را نشان می‌دهد. اول ابنکه جوامع متعدد به طور مستقل آن‌ها را ایجاد کردند. دوم، افراد درون این جوامع ابزارهایی برای ایجاد انواع مختلف لباس داشتند که ممکن است با اهمیت فرهنگی یا زیبایی شناختی داشته باشند. به عنوان مثال، در اروپای غربی، جایی که مردم شناسان معتقدند، گروه‌های متمایز از انسان‌ها غالباً با هم تعامل داشتند، سبک‌های سوزن بر اساس مکان‌ها متفاوت بود، که نشان می‌دهد سبک لباس پوشید‌ن ممکن است وابستگی قبیله‌ای را مشخص می‌کرد.

انواع سوزن های قدیمی

همچنین امروزه انواع مختلفی از سوزن وجود دارد، که هر کدام برای کار مشخصی طراحی و سا‌‌خته شد‌ه است. انواع مختلف سوزن عبارتند از:

  • نخریسی
  •  ته گرد
  • چرم‌دوزی
  • گلدوزی
  • جراحی
  • مغناطیسی
  • سوزن آمپول و سرم
  • لحاف
  • سوزن تتو
  • و …

سوزن‌های امروزی

همچنین آناتومی سوزن چرخ خیاطی:

آناتومی

برای تولید و دوخت لباس، کیف و کفش و … نیاز به سوزن و نخ داریم. پس می‌توان گفت که سوزن نیز مانند دیگر ابزارها، کاربرد مهمی در زندگی ما دارد. امیدواریم که از مطالب نوشته شد‌ه لذت برد‌ه باشید. بنظر شما کاربردهای دیگر سوزن چیست؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *