دانستی ها, مد و استایل

تاریخچه لوازم آرایش

تاریخچه لوازم آرایشی

تاریخچه لوازم آرایش

سفری به تاریخچه لوازم آرایشی، ابزاری برای هنر بهبود و تزئین ظاهر که بشریت را هزاران سال مجذوب خودش کرده است. از اهرام مصر باستان گرفته تا آسمان خراش‌های مدرن کلان شهر‌های امروزی، رسیدگی به صورت و زیبایی آن یکی از اولین دغدغه‌های مردم بوده است. در این مقاله سفری به در تاریخ غنی و پر جنب و جوشی را در رابطه با پیدایش و پیشرفت لوازم آرایش آغاز می‌کنیم.

ریشه اولیه لوازم آرایشی – مهد لوازم آرایش

اولین وسیله‌ی آرایشی قلم مو بود. که مهد آن تمدن مصر باستان در اوایل 5000 سال قبل از میلاد مسیح بود. البته قبل از آن تمدن‌ها و افراد دیگر از لوازم و گیاهان برای زیبایی صورت استفاده می‌کردند ولی اولین لوازم به نام مصریان باستان ثبت شد‌ه است. مصری‌ها لوازم آرایشی را نه‌تنها برای زیبایی و تجمل، بلکه برای اهداف بهداشتی و مذهبی نیز استفاده می‌کردند. کوهل؛ رنگ چشم سیاهی بود که از گالن تولید می‌شد. این رنگ چشم مردان و زنان را زینت می‌داد. به اعتقاد مردم آن زمان این رنگ سیاه در اطراف چشم، آن‌ها را از ارواح شیطانی دور می‌کرد. ملکه افسانه‌ای مصر یعنی؛ کلئوپاترا، به دلیل استفاده استادانه از سرمه و رژ لب‌هایی که از کارمین ساخته شدند، جایگاه خود و مصر را در فرهنگ زیبایی تثبیت کرد.

آرایش روی یک مجسمه مصری

فراسوی نیل : لوازم آرایشی بعد از مصر

درحالی که مصر پیشگام در استفاده از لوازم آرایشی بود اما دیگر تمدن‌های باستانی نیز از روش‌های منحصر به فرد خود برای آرایش و زیبای صورت برخوردار بودند.

در یونان باستان روغن زیتون و سرب سفید بعنوان پایه لوازم آرایش استفاده می‌شد. این رنگ که حالتی شبیه رنگ پریدگی ایجاد می‌کرد، نشانه‌ای از موقعیت اجتماعی داشت. با استفاده از اخترها و انواع توت، رنگ‌هایی برای لب و گونه ایجاد می‌کردند.

در هند برای تزئین از زردچوبه، چوب صندل و حنا استفاده می‌کردند. از حنا بعنوان رنگ مو و طراحی روی صورت و دست و پا استفاده می‌شد. حنا را بصورت طرح‌های پیچیده روی بدن طراحی می‌کردند و تا مدتی رد آن روی بدن باقی می‌ماند.

همچنین چین باستان از پودر برنج برای سفید نگه داشتن صورت استفاده می‌کرد و همچنین با استفاده از سینره، رژ گونه تولید کرده بودند.

صورت سفید در چین

سبک آرایش چین باستان

حنا در هند

استفاده حنا در هند

تحولات قرون وسطی : تغییر ایده‌آل زیبایی 

قرون وسطی شاهد تغییر نگرش نسبت به لوازم ارایشی بود. در اروپا استفاده از لوازم آرایش به منظور غرور و قدرت و همینطور جادوگری بود. پس کلیسا‌ها این کار را محکوم کردند و از ظاهر طبیعی و ساده حمایت کرد. با این حال شعله خروشان آرایش و زیبایی هرگز از بین نرفت. زنان از گیاهان و انوع توت‌ها استفاده می‌کردند تا به طرز ظریفی ویژگی‌های خود را بهبود ببخشند. البته در طبقالت بالاتر از عطر‌های مجلل و لوازم قیمتی استفاده می‌شد.

در ایتالیا پوست رنگ پریده و گونه‌های گلگون نماد زیبای شد. زنان برای دستیابی به رنگ چینی گران‌بها از سرب سفید و سروس با جیوه استفاده می‌کردند که این ترکیب معمولاً به سلامتی این افراد آسب می‌زد.

ارایش در قرون وسطی

شگفتی‌های مدرن : انقلاب آرایش و زیبایی در قرن 19

پیشرفت علم باعث شد انقلابی در لوازم آرایشی صورت بگیرد. علم و فناوری صنعت را متحول کرد، و مواد ایمن‌تر و مؤثرتر را معرفی کرد. همچنین پیشرفت در شیمی، سبب ابجاد رنگ‌ها و رنگدانه‌های مصنوعی شد و طیف گسترده‌ای از انواع بافت‌های آرایشی ایجاد شد. در اواسط قرن 19، ریمل اختراع شد و در اوایل قرن 20، آرایش ضد آب توسعه یافت.

بوم نقاشی در قرن معاصر : لوازم آرایشی برای صورت یا بوم نقاشی؟

امروزه لوازم آرایشی چیزی بیشتر از ابزاری برای زیباسازی هستند. از این ابزار برای بیان خود و خلاقیت‌های خود استفاده می‌کنند. با توجه به مجموعه‌ای از محصولات و لوازم رو به گسترش، افراد این آزاری را برای ایجاد سبکی منحصر به فرد خود، دارند. از پالت‌های پر از رنگ سایه چشم گرفته تا فرمولاسیون‌های نوآورانه برای مراقبت از پوست، دنیای لوازم آرایشی به سرعت به تکامل خود ادامه می‌دهد. البته هنوز هم لوازم ارایشی‌های خطرناک وجود دارند، که درهنگام خرید و استفاده باید مراقب باشید که سلامتی را فدای زیبایی نکنید.

لوازم ارایشی امروزی-تاریخچه لوازم آرایش

امدواریم که مطالب نوشته‌ شد‌ه برای شما آموزنده بو‌ده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *