دانستی ها, مد و استایل

جلیقه کت و شلوار چیست؟ + تاریخچه

تاریخچه جلیقه کت و شلوار

این اصطلاح جلیقه، از برش پارچه‌ای که برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، شکل می‌گیرد. زیرا قبل از اختراع آن‌ها، بریتانیایی‌ها پارچه را برای دو‌خت یک کت، بسیار بلندتر از یک جلیقه کت و شلوار می‌بریدند. در ایم مقاله به تاریخچه جلیقه کت‌وجلوار می‌پردازیم.

جلیقه کت و شلوار

در آن زمان، لباس یک اشرافی به طور قابل توجهی استادانه کار شده بود، که شامل بهترین ابریشم‌ها و توری‌ها، دکمه‌ها و تزئینات زیبا و تیکه‌هایی از پارچه‌های مختلف در انواع رنگ‌ها می‌شد. رنگ‌های مورد استفاده در جلیقه بسیار با ارزش بودن، زیرا رنگ در آن زمان بسیار گران بود و ثروتمندان برای نمایش ثروت خود از رنگ‌های متنوعی استفاده می‎‌کردند. جلیقه‌ها اغلب با رنگ‌های روشن و بسیار زیبا و تمیز تولید می‌شدند، که آن را به یک لباس اشرافی تبدیل می‌کرد.

جلیقه کت شلوار

منشاء جلیقه کت و شلوار

می‌توان آن را به قرن هفدهم ارتباط داد. هنگامی که پادشاه چارلز دوم فرمان داد، که باید بخشی از لباس شبیه به یک لباس انگلیسی باشد. اما با این حال، طراحی جلیقه‌ها دقیقاً شبیه به جلیقه‌هایی بود که در ایران و هند دیده می‌شد و این موضوع نشان می‌داد که ریشه آن بسیار قدیمی‌تر است.

منشاء جلیقه کت و شلوار

(در قرن‌های 17 و 18، نپوشیدن جلیقه استثنا بود، زیرا به یک پوشاک اصلی روزانه مردانه تبدیل شده بود و اگر مردی نداشت، یا برای خرید آن فقیر بود یا اصلاً مرد نبود)

قرن 19

در این زمان شاهد تغییرات بسیاری در مد بودیم و جلیقه‌ها، معمولی و کاربردی‌تر شدند. این تغییر به دلیل ظهور مردمان طبقه متوسط بود، که به سبک و طرح لباس توجه زیادی می‌کردند. جلیقه‌ها کوتاه‌‌تر و تنگ‌تر شدند و حتی به یک لباسِ زیر کت، تبدیل شد.

قرن نوزدهم

قرن 20

سال 1850 میلادی، این سبک تا حدودی تغییر کرد. در اواخر قرن، با آمد‌ن ادوارد هفتم، جلیقه کمی گسترش یافت و به شکل اصلی خود بازگشت. در قرن بیستم، اهمیت جلیقه به عنوان بک نماد فرهنگ، کمرنگ‌تر شد و به یک دست کت و شلوار سه تیکه رسمی و پرکاربردی تبدیل شد. استفاده از آن برای نگهداری یک ساعت جیبی شیک نیز با ابداع ساعت مچی از بین رفت.

در قرن 20 - جلیقه کت و شلوار با ساعت جیبی

گرما

با گذشتن از دوران شکوفایی، جلیقه در قرن بیستم به بعد رشد بسیاری کرد. جلیقه کت و شلوار، در کمد لباس هر مردی مورد نیاز شد. همچنین به عنوان یک بخشی از کت‌وشلوار، که از نخ ابریشم و پشم تولید شده، بسیار محبوب بود. در دهه‌های 20 میلادی مردان را در سرما، گرم‌تر نگه می‌داشت، آن‌هم زمانی که وسایل گرمایشی در خانه‌ها کمیاب بود و حتی خرید زغال سنگ برای کارگران بسیار گران و سخت بود.

جلیقه ضخیم برای گرم شدن

امروزه جلیقه کت و شلوار، هنوز در لباس‌های رسمی استفاده می‌شود. اما در برخی از فرهنگ‌‌ها جوانان، با شیوه‌های مختلفی از آن استفاده می‌کنند. اغلب بیشتر توسط نوجوانان و بازیگران هنرمند به صورت تکی یا با استایل خاص استفاده می‌شود. در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که به همین علت، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

جلیقه امروزی

در نتیجه، پیدایش (جلیقه کت و شلوار) نقش مؤثری در زندگی ما داشته است. اما جلیقه‌ها در انواع مختلفی نیز وجود دارند و هرکدام کاربرد مشخص و خاصی برای فعالیت‌های روزانه دارند. همچنین سپاس گذاریم که این مطالب را تا انتها مطالعه کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *