دانستی ها

تاریخچه اتو لباس

تاریخچه اتو لباس

تاریخچه اتو لباس را از زمان ماهیتابه‌های پر از اب تا اتو‌های مدرن امروزی و سیر تکامل اتو را بررسی می‌کنیم. اتو کردن لباس‌ها کاری است که ما اغلب از آن لذت نمی‌بریم و بنظر می‌رسد تمام هم نمی‌شود. البته امروزه با توجه به ابزار‌ها و اتو‌های مدرن اتو کردن لباس یک کار اسان به حساب می‌آید و در گذشته اتو کردن لباس به این آسانی نبود. در این مقاله شروع و سیر تکامل اتو را بررسی می‌کنیم.

شروع اتو

هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند اولین بار اتو کجا ساخته شد یا اینکه چه مدتی انسان از این ابزار استفاده می‌کند. اما یکی از اولین نمونه‌های ثبت شده‌ی اتو در چین می‌باشد که مربوط 100 سال قبل میلاد است. این فرایند سال‌ها قبل از اختراع اتو‌های مدرن استفاده می‌شد. چینی‌ها از تابه‌های پر از آب داغ استفاده می‌کردند.

 قرن 17

در قرن 17 میلادی تحولی در این صنعت رخ داد و روش جدیدی ظهور کرد. تخته‌های آهنی دسته دار را روی آتش گرم می‌کردند و برای صاف کردن چروک پارچه استفاده می‌کردند. این وسیله را اتوی سنگین (sad iron) می‌گفتند که نام آن برگرفته از یک کلمه قدیمی به معنی جامد است. همچنین به آنها آهن تخت نیز می‌گفتند. هربار برای استفاده، باید منتظر می‌‌ماندند تا صفحه آهنی روی آتش گرم شود، سپس بعد از استفاده و سرد شدن صفحه مجدداً روی آتش قرار دهند تا گرم شود.

 

اتو آهنی سنگین

جعبه آهنی

کمی بعد از صفحه آهنی، جعبه‌های آهنی جایگزین آن‌ها شدند. این جعبه‌ها را از ذغال‌های داغ پر می‌کردند.

 

اتو ذغالی

اتو های متعدد

از آنجایی که باید اتوها را داغ می‌کردند، سپس در هنگام خنک شدن آن‌ها از آن استفاده می‌کردند، برای سرعت بیشتر و اتلاف نشدن وقت از از چند صفحه آهنی استفاده می‌کردند.

اواخر قرن هجدهم 

تاریخچه اتو لباس تا قرن 18 میلای تغییر چندانی نداشت و در اواخر 1800 میلادی توسعه اتو راه طولانی را طی کرده بود. اتو‌های زیادی وجود داشت که با استفاده از سوخت‌هایی مانند اتانول، گاز و … گرم می‌شدند.

ا‌تو کردن لباس درقدیم

اتو برقی 

برای ساخت اتو برقی از صفحات آلومینیوم و فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود. دمای این اتو‌ها می‌تواند در طول فرایند اتو حفظ شود. این کار توسط ترموستات که المنت گرمایش را هر زمان خیلی گرم یا سرد شود خاموش و روشن می‌کند انجام می‌شود. این اتوهای برقی با حرارت مقاومتی در سال 1880 تولید شدند و در سال 1920 با اضافه کردن ترموستات به آن‌ها قابلیت تنظیم دما را اضافه کردند.

 

اتو برقی قدیمی_تاریخچه اتو لباس

اتو بخار

اتو بخار، برای اولین بار در سال 1926 توسط یک شرکت نظافتی در نیویورک استفاده شد، ولی قبل از آن توماس میلز این اتو را اختراع کرده بود. سال 1938 بود که اتو بخار از نظر تجاری موفق شد. اتوی Steam-O-Matic توانست راه را برای سایر اتو بخارهای برقی بازکند.

 

ا‌تو بخار برقی مدرن_تاریخچه اتو لباس

قابلیت‌های کاربردی اتو‌های امروزی

کلکتور ضد کلک: از تأثیر رسوب آهک بر خروجی بخار جلوگیری می‌کند و به ماندگاری بیشتر اتو و کارآمدتر شدن آن کمک می‌کند.

خاموش شدن خودکار: اگر فردی فراموشکار هستید، این یک ویژگی خوب است! این تنظیم پس از رسیدن به دمای معین یا پس از گذشت مدت زمان مشخص، اتو را بطور خودکار خاموش می‌کند.

اسپری: اتو می‌تواند آب را آزاد کند تا چروک‌های پارچه را صاف کند.

کفی‌های آنودیلیوم: این کفی‌ها خراشیده نمی‌شوند و برای مدت بسیار طولانی دوام می‌آورند.

 

{ امیدواریم که از مطالعه این مطالب لذت برده باشید. }

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *