آموزش‌های بی مرز, مد و استایل

تاریخچه شال و روسری

تاریخچه شال و روسری

روسری‌ها مانند بسیاری از لباس‌های رایج امروزی، تاریخچه‌ای رنگارنگ و جذابی دارند. آنها برای گرما، مد یا نشان‌داد‌ن موقعیت‌های اجتماعی پوشید‌ه شده‌اند. بیایید به ریشه شال و روسری بپردازیم، زیرا کشف تاریخچه لباس‌هایی که امروز می‌پوشیم، همیشه جالب است.

تاریخچه شال و روسری

آنها در سبک‌ها، رنگ‌ها، اندازه‌ها و پارچه‌های مختلف تکامل یافته‌اند. این موضوع به ما انتخاب‌های بسیاری را می‌دهد تا در طول سال خودمان را گرم‌تر نگه داریم و درعین حال بتوانیم آنها را با لباس‌هایمان ست کنیم. تاریخچه روسری به بیش از 3000 سال قبل از میلاد باز می‌گردد، با منشاء بحث‌های متعدد. گزارشی که در مورد آن توافق شد‌ه است مربوط به سال 1350 قبل از میلاد در مصر باستان است.

انواع شالها

نرفتیتی ملکه مصر

او اولین کسی بود که با روسری دید‌ه شد. این روسری توسط ملکه نرفتیتی پوشید‌ه شد‌ه بود که آن را بر روی سر خود می‌گذاشت. البته نباید آن را با روسری امروزه مقایسه کرد، زیرا تفاوت‌های بسیاری دارد، اما روسری تاریخچه طولانی‌تر و پیچیده‌تری دارد. برخی افراد می‌گویند که این روسری زینتی از جلوی پیشانی تا پشت سر او نگین‌دار بوده است.

ملکه نرفتیتی

ارتش چین یکی از اولین کسانی بودند که از روسری استفاده می‌کردند. مجسمه‌های سربازان چینی، روسری‌های مستطیلی، بر روی شانه‌های آن‌ها مربوط به 1000 سال قبل از میلاد را نشان می‌هند.

رومیان باستان نیز اولین پذیرندگان بودند، اما زمان دقیق آن مشخص نیست. آنها از روسری به عنوان پارچه عرق‌گیر استفاده می‌کردند، بنابراین از روسری برای برای تمیز نگه داشتن و خنک ماندن در هوای آفتابی و گرم استفاده می‌شد. چیزی که شگفت‌انگیز است این است که در زمان‌های قدیم، مردان از روسری‌های معمولی استفاده می‌کردند، درحالی که امروزه به عنوان یک پوشش زنانه می‌شناسیم.

شال روی مجسمه

روسری ابریشمی به عنوان نماد وضعیت

برای چینی‌ها، روسری بخشی از لباس نظامی بود. در حدود 230 سال قبل از میلاد، آن‌ها نماد درجه‌بندی نظامی برای سربازن چینی بودند. روسری‌های ابریشمی برای مقامات بالاتر و نخی برای مقامات پایین‌تر تعیین می‌شد.

نظامی

در طول قرون وسطی، روسری‌ها مانند بسیاری از تاریخ‌های دیگر، ردی از خود بر جای نمی‌گذاشتند. اما همچنان به نظر می‌رسد که روسری‌هایی که در این مدت پوشید‌ه می‌شد اغلب بر روی سر بود‌ه است. زنان ثروتمند روسری‌های بلندی را بر روی سر خود آویزان می‌کردند. می‌گو‌یند که ملکه (النور آکتین)، این روند را در قرن دوازدهم آغاز کرد. در همین حال، زنان فقیرتر روسری‌ها را دور سرشان می‌بستند.

روسری بلند

شال و روسری به جریان اصلی تبدیل می‌شود

در فرانسه سال 1600 میلادی، پس از الهام گر‌‌فتن از سربازان کروات، که روسری‌های بافتنی را به عنوان تزئین گردن می‌پوشید‌‌ند، توسط فرانسوی‌ها پذیر‌فته شد. کراوات به عنوان یک اکسسوری مد در سراسر فرانسه رشد کرد و راه خود را به بریتانیا رساند.

کراوات روسری

در همین حال، در همان قرن، مانتیل اسپانیایی، یک روسری ابریشمی یا توری که سر و شانه را می‌پوشاند، مد شد. ظاهراً برای جلوگیری از نشان دا‌دن بیش از حد پوست زنان از آن استفاده می‌شد.

روسری پوشیده کامل

پس از به سلطنت رسید‌ن ملکه ویکتوریا در سال 1837 به جریان اصلی تبدیل شد. او مسئول محبوبیت روسری ابریشمی به عنوان یک کالای مجلل بود که ثروتمندان را از طبقات پایین جدا می‌کرد. هنگامی که او در سال 1901 درگذشت، روسری به یک مد تبدیل شد.

جنگ جهانی اول شهرت روسری را تغییر داد

در جنگ جهانی اول، روند استفاده از روسری کاهش یافت و در عوض آنها را درحین کار کردن می‌پوشیدند. می‌گویند که در زمان جنگ، بافتنی به یک وظیفه جنگی میهنی تبدیل شد. روسری، جوراب، جامپر تولید و برای نیروهای نظامی فرستاد‌ه شد، تا در شرایط سخت گرم و خشک شوند. پس از جنگ، ابریشم اضافی که برای حمل باروت استفاده می‌شد، به صورت پوشاک، روسری و اثاثیه سا‌خته می‌شد. این زمانی بود که دوباره در مد ظاهر شد. یکی از اولین گروه‌هایی که روسری‌های ابریشمی تولید کرد، لیبرتی لندن بود.

برای گرم شدن و یا دور ماندن از خورشید

هرمس و روسری ابریشمی

در سال 1937، برند فرانسوی هرمس، که قبلاً برای یک قرن وجود داشت، اولین روسری ابریشمی چاپ‌ شد‌ه را طراحی کرد. اما این روسری لوکس‌تر نمی‌شد. آنها ابریشم قوی‌تر و بادوام چینی را وارد کردند تا در روسری‌ها و طرح‌هایی با‌فته شود که هنوز هم محبوب هستند. روسری ابریشم برای بسیاری از زنان مقرون به صرفه نبود و اینجاست که اختراع (ریون یا ویسکوز) مطرح شد. ارزان‌تر و مصنوعی‌تر اما با خواص ابریشم.

روسری هرمس

شال و روسری یک اکسسوری

با تولید روسری از جنس‌های ارزان‌تری مانند (ریون و ویسکوز) در اواخر دهه 50، روسری‌ها در مقیاس انبوه تولید شدند و بسیار در دسترس بودند. از پنبه، کتان و پشم نیز برای سا‌ختن روسری برای پو‌شیدن روزمره استفاده می‌شد. در دهه 90، روسری‌ها و پشمینه‌های ترمه به دلیل نرمی، گرمی و تجمل بو‌دن رایج شدند. آنها شروع به پوشید‌ن آنها به عنوان یک شال‌گردن کردند. درحال حاضر، روسری را می‌توان از بسیاری از موادها حتی کتان و بامبو ساخت. آن‌ها می‌توانند نازک یا ضخیم، کوتاه یا بلند باشند و در مجموعه‌ای از رنگ‌ها و طرح‌های مختلف باشند. روسری‌ها حتی به عنوان لوازم جانبی در مو، کمربند یا کیف استفاده می‌شوند یا به عنوان یک پوشش پو‌شیده می‌شوند. اما می‌توان آن‌ها را به سادگی دور گردن قرار داد تا گرم و راحت بماند.

روسری زیبا

اما در کشورهای مذهبی استفاده از شال و روسری برای حفظ حجاب است و خانم‌ها باید برای پوشاند‌ن موهای خود از آن‌ها استفاده کنند. تاریخچه شال و روسری بسیار دراز است و در طول سال‌ها با شکل‌ها و طرح‌ها و حتی استفاده‌های مختلف وجود داشته‌اند. امروزه شال و روسری جذابیت خاصی برای استایل‌ها دارد. امیدواریم از مطالب نو‌شته شد‌ه لذت بر‌ده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *