دانستی ها, مد و استایل

کراوات چیست؟ + تاریخچه

کراوات چیست؟

ریشه تولید کراوات در فرانسه می‌باشد. اما این یک اختراع فرانسوی نیست، بلکه چیزی است که خیلی از ماها از آن بی‌خبریم. در گذشته استفاده‌های متفاوتی از این تکه پارچه می‌شد. اما امروزه بیشتر برای تزئین و زیبایی لباس از آن استفاده می‌شود. در این مقاله سعی داریم درمورد تاریخچه و سر گذشت کراوات بپردازیم، پس تا انتها آن را مطالعه کنید.

کراوات نظامی

مانند بسیاری از مدها، در طول قرن‌ها کراوات ریشه در تاریخ نظامی دارد. شواهد نشان می‌دهد، به عنوان لباس نظامی به سال 210 قبل از میلاد و اولین امپراتور چین (شی هوانگ) بر می‌گردد. امپراتور، در ابتدا می‌خواست کنار تمام ارتشش دفن شود، اما خوشبختانه او را متقاعد کردند که یک لشکر سفالی در اندازه واقعی با او و ارتشش به عنوان نگهبانانش در زندگی پس از مرگ دفن کنند. زمانی که آن‌ها در سال 1974 کشف شدند، به نظر می‌رسید، که در گردن مجسمه‌ها یک پارچه به شکل کراوات نظامی پیچیده شده است.

مجسمه‌هایی که کراوات دارند

کراوات در فرانسه

سربازان کرواسی در طول جنگ سی ساله از آن استفاده می‌کردند. کلمه (cravatte) کراوات از کلمه فرانسوی (la coate) به معنای “کرواسی” شکل می‌گیرد. این پارچه تزئینی به این معناست که سربازان کرواسی در طول جنگ سی ساله، آن را به گردن خود می‌بستند.

 

انواع کراوات قدیمی

گسترش

سلسله کراوات در سال 1600 میلادی، توسط فرانسه به اروپا گسترش یافت، مکانی که اشراف و افراد ثروتمند آن را می‌پوشیدند. کراوات سوارکاری کرواسی، بالاترین مد در باروک فرانسه بود. پارچه سفید بلندی که از پنبه یا کتان تولید می‌شد و با روش‌های پیچیده‌ای بسته می‌شد. گاهی اوقات آن را با یک تور تزئین می‌کردند. این مد ابریشم رنگارنگ باعث حسادت پارسی‌ها شد و حتی “پادشاه خورشید” لویی چهاردهم نیز برای داشتن آن ترغیب شد‌ه‌ بود. ثروتمندان در آن دوران با استفاده از بند توری، ثروت و موقعیت موفق خود را نشان می‌دادند.

کراوات قرمز

تقلید

درباریان و نظامیان فرانسوی از سبک کرواسی کپی کردند، اما با کیفیت و زیبایی بیشتر، آن‌ها از تور، ابریشم و موسیلن برای زیبایی استفاده می‎‌کردند، تا با ظاهری فانتزی، بنظر برسند. در قرن 17 و 18 میلادی، استفاده از کراوات بسیار بود، نقاشی‌هایی ک با نام کرا‌وات شناخته می‌شوند، اغلب با ظاهری شیک و گلدوزی، آن‌ها را بر روی ژنرال‌ها، سیاستمداران و اشرافیان در سراسر اروپا به تصویر کشیده‌اند.

کراواتتکامل

قبل از قرن نوزدهم، زمانی که انگلیسی‌های قشر پایین‌تر، به دلایل علمی و مرتبط با کار شروع به استفاده بند به دور گردن خود کردند، اوضاع کمی تغییر کرد. برای مثال، کابوی‌ها از آن‌ها برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به صورت خود استفاده می‌کردند. انقلاب صنعتی باعث شد مردان بیشتری از پارچه گردنبند استفاده کنند که به راحتی گره می‌خورد و به راحتی از بین نمی‌رفت و به هم ریخته نبود. در اوایل سال 1900، ابداع گره‌ها و پارچه گردن باعث ایجاد پاپیون و در نهایت کراوات بلند شد.

پیشرفت

در سال 1920 میلادی، طراحان مد فرانسوی یک کراوات طرح‌دار ابداع کردند، که از پارچه‌های گران قیمت تولید می‌شد و با الگوهای پارچه تزئین می‌شد. سال 1936، (دوک ویندزور) گره ویندزور را اختراع کرد که ما هنوز از آن استفاده می‌کنیم. در دهه 50، کراوات‌ها نازک‌تر و کمتر تزئین می‌شدند. آنها هنوز نماد موقعیت و راهی برای جذاب کردن لباس هستند. همه، از جمله (رونالد ریگان و الویس) از این سبک استفاده کردند که مطابق با دوران تکامل یافته‌اند.

 

از صده 1900

نهایی – کراوات

با افزایش کارمندان اداری در قرن بیستم، اعتقاد بر این بود که استفاده از کراوات باعث بهبود روحیه و فروش بیشتر می‌شود. اما این دیدگاه از نظر فرهنگی تغییر کرد. در دهه 80، بسیار محبوب بودند. اما در رونق فناوری در دهه 90، لباس‌های غیر رسمی‌تر رایج شدند.

مدرن

 

ممنونیم که تا انتها این مقاله را مطالعه کردید. امیدواریم موارد نوشته شده برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *