آموزش‌های بی مرز

چگونه بوی بد پا کفش و کتونی را از بین ببریم؟؟

بوی بدپا

چگونه بوی بد پا را از بین ببریم؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. مخصوصاٌ افرادی که به طور طولانی در روز از کفش استفاده می‌کنند. عوامل زیادی در ایجاد بوی بد پا موثر است که در ادامه به بررســی این عوامل و نکات رفع بوی بد پا و کفش می‌پردازیم. در ادامه همراه ما باشید…

برومودوز یا بوی بد پا چیست؟

برومودوزیس یا بوی بد پا یک بیماری بسیار شایع است. این به دلیل تجمع عرق است که باعث رشد باکتری روی پوست می‌شود. این باکتری‌ها باعث ایجاد بوی بد می‌شوند. عفونت‌های قارچــی  نیز می‌تواند منجر به برومدوز شود. خبر خوب این است که درمان برومدوز آسان، سریع و کم هزینه است. برومودوز اصطلاح پزشکی برای بوی بد پاهای بیش از حد است، اما ابتلا به برومودوز به این معنی نیست که شما سایر عوارض سلامتی را تجربه خواهید کرد. اغلب اوقات، بوی بد پا نشانه بیماری زمینه‌ای نیست.

با این حال، تعریق شدید و بوی بد پا در هر فصل، و حتی در تابستان گرم می‌تواند نشانه هیپرهیدروزیس باشد. هایپرهیدروزیس تعریق بیش از حد است حتی اگر بیش از حد گرم نشده باشید. ممکن است باعث تعریق و بدبو شدن پاها شود و آنقدر شدید باشد که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند.

چرا پاها بو می‌دهند؟

پاهای شما حدود 250.000 غده عرق دارند. این تعداد غدد عرق در هر اینچ مربع از هر ناحیه دیگری از بدن بیشتر است، بنابراین تعجبی ندارد که پاها به سرعت عرق می‌کنند. وقتی پاها عرق می‌کنند، پوست خیس می‌شود و محیطــی دلپذیر برای باکتری‌هایی که به طور طبیعی در محیط یافت می‌شوند ایجاد می‌کند. پوشیدن کفش و جوراب عرق و باکتری‌ها را به دام می‌اندازد و اغلب بوی پا را بدتر می‌کند. باکتری‌ها در کفش، جوراب و روی پوست شما جمع می‌شوند. آهنا تکثیر می‌شوند و سلول‌های مرده پوست و چربی روی پاهای شما را می‌خورند. هنگامی که باکتری تجزیه می‌شود، بوی بدی آزاد می‌کند.

علت بوی بد پا چیست؟

پاهای شما عرق زیادی تولید می‌کنند. آنها غدد عرق بیشتری نسبت به سایر قسمت‌های بدن دارند. این غدد در تمام طول روز عرق را آزاد می‌کنند تا بدن شما را خنک کند و پوست شما را مرطوب نگه دارد. پاهای همه عرق می‌کنند، اما نوجوانان و زنان باردار بیشتر مستعد عرق کردن پا هستند زیرا بدن آنها هورمون‌هایی تولید می‌کند که باعث تعریق بیشتر آنها می‌شود. افرادی که در تمام طول روز در محل کار روی پا هستند، تحت استرس زیادی هستند یا شرایط پزشکی دارند که باعث می‌شود بیشتر از دیگران عرق کنند.

به طور طبیعی برخــی از باکتری‌ها روی پا وجود دارد. این باکتری‌ها به تجزیه عرق روی پا در هنگام ترشح کمک می‌کنند. اگر باکتری‌ها و عرق جمع شوند، بوی بدی ایجاد می‌شود. زمانی که پای فرد در کفش‌های خود عرق می‌کند، آن‌ها را در می‌آورد و سپس بدون اینکه اجازه دهد کاملاً خشک شوند، آن‌ها را دوباره بپوشد، باکتری‌های اضافی تشکیل می‌شوند. بهداشت ضعیف نیز می‌تواند در ایجاد برومدوز نقش داشته باشد. شستن مکرر پا یا تعویض نکردن جوراب حداقل یک بار در روز باعث می‌شود باکتری‌های اضافی روی پاهای شما رشد کنند. این می‌تواند باعث بدتر شدن بوی پا شود.

درمان خانگی بوی بد پا

این نکات می‌تواند به کاهش بوی پا کمک کند. نکته کلیدی این است که این برنامه‌ها را بصورت مستمر انجام دهید.

1. پاهای خود را تمیز و مرتب نگه دارید

از یک صابون ملایم و برس اسکراب برای شستن پاهای خود حداقل یک بار در روز استفاده کنید. بهترین زمان برای انجام این کار هنگام دوش صبح یا عصر است. خشک کردن کامل پاها پس از شستن بسیار مهم است. بین انگشتان پا توجه ویژه‌ای داشته باشید، جایی که هر گونه رطوبت می‌تواند به راحتــی باعث رشد باکتری شود.

2. ناخن‌های پای خود را مرتباً کوتاه و تمیز کنید.

پوست سخت و مرده پا را با سوهان پا جدا کنید. پوست سخت زمانی که خیس است خیس و نرم می‌شود و مکانی را ایجاد می‌کند که باکتری‌ها دوست دارند در آن زندگی کنند.

3. جوراب‌های خود را هرروز عوض کنید

جوراب‌های خود را حداقل یک بار در روز عوض کنید. اگر در یک محیط گرم هستید، ورزش می‌کنید، یا در هر موقعیت دیگری که ممکن است پاهایتان عرق کند، باید جوراب خود را بیشتر عوض کنید. جوراب‌هایی را انتخاب کنید که رطوبت را جذب کنند تا اینکه روی پاهای شما نگه دارند. این شامل جوراب‌های ضخیم و نرم ساخته شده از الیاف طبیعــی یا جوراب‌های ورزشی است.

4. دو جفت کفش داشته باشید

یک روز در میان آن‌ها را به تناوب بپوشید. این به هر جفت اجازه می‌دهد تا قبل از پوشیدن مجدد، یک روز کامل از عرق یا رطوبت کاملاً خشک شود. می‌توانید کفی‌های کفش خود را بردارید تا به خشک شدن مجدد آن‌ها کمک کنید. کفش‌های خیس به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا سریعتر روی پاهای شما رشد کنند.

5. استفاده از جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین برای بوی کفش بسیار مؤثر است. برای این کار می‌توانید شب کمی جوش شیرین داخل کفش‌ها بریزید. سپس صبح جوش شیرین‌ها را از کفش خارج کنید و کفش‌هایتان را بپوشید. این کار از ایجاد بوی بد کفش جلوگیری می‌کند و نقش مؤثری بر کاهش میزان بوی کفش‌ها دارد.

6. کفش‌های مناسب بپوشید

از کفش‌هایی که تنگ هستند یا ممکن است رطوبت را حفظ کنند، خودداری کنید. در هوای گرم صندل‌های پنجه باز بپوشید و در صورت لزوم پابرهنه به داخل خانه بروید تا اجازه دهید پاهایتان خشک بمانند.

7. استفاده از بوگیرنانو فروشگاه

پودر بوگیر کتونی به محصولاتی گفته می‌شود که به منظور جلوگیری از رشد باکتری‌های مولد بوی بد و ضد تعریق، درون کفش یا کتونی، پاشیده می‌شوند. این پودر می‌تواند شامل ترکیبات مختلفــی باشد. ترکیباتی که هرکدام به نحوی مانع از بو گرفتن کفش می‌شوند. این جا است که دلیل اصلی لزوم خرید بهترین بوگیر کفش و استفاده از آن روشن می‌شود. پودر بوگیر کفش موظف است شرایط مناسب رشد باکتری‌های تولید کننده بوی بد را از بین ببرد.

نکته‌های تکمیلی

  • از یک گلوله پنبه‌ای استفاده کنید تا هر شب مقدار کمی الکل مالشی روی پاهای خود بمالید. این به خشک شدن پاهای شما کمک می‌کند. از استفاده از آن بر روی هرگونه ترک پوست خودداری کنید.
  • یک بار در روز یک اسپری پا ضد قارچ یا پودر پای دارویی را روی پاهای خود بمالید.
  • کفی‌های دئودورانت دارویی را در کفش خود قرار دهید.
  • اگر می‌خواهید به سرعت بوی پای خود را کاهش دهید، اسپری ضد تعریق یا دئودورانت را روی پاهای خود بمالید.
  • انواع مختلف صابون‌های ضد قارچ و ضد باکتری را امتحان کنید تا زمانی که بهترین نتیجه را بگیرید.
  • با استفاده از لیسترین یا سرکه، پای خود را خیس کنید.
  • به جوراب و کفش خود توجه کنید.

درمان‌های خانگی معمولاً به کاهش یا از بین بردن بوی پا کمک می‌کنند. با این حال، اگر درمان‌های خانگی به کاهش برومودوز کمک نمی‌کند، یا اگر نگران شدید که تعریق و بوها شدید است، باید به پزشک مراجعه کنید. آن‌ها ممکن است ضد تعریق‌ها و صابون‌های قوی‌تری برای پا تجویز کنند و می‌توانند در مورد درمان‌های پزشکی برای تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) توصیه‌هایی ارائه دهند.

منابع:

footandanklespecialistsmi.com

healthline.com