دانستی ها

دانستنی های شرکت آدیداس

دانستنی های جالب شرکت آدیداس

آدیداس

آدیداس تولید کننده آلمانی کفش ورزشی و پوشاک و کالاهای ورزشی. در اوایل قرن بیست و یکم، این شرکت، بزرگترین تولید کننده لباس ورزشی در اروپا و دومین تولیدکننده بزرگ (بعد از نایک) در جهان بود. آدیداس نامی است که مخفف تعالی در تمام بخش‌های ورزش در سراسر جهان است. چشم‌انداز بنیانگذار شرکت آدولف داسلر به واقعیت تبدیل شده است و فلسفه شرکتی او اصل راهنما برای نسل‌های بعدی بوده است.

ایده به همان اندازه ساده و درخشان بود. ارائه بهترین تجهیزات ممکن به هر ورزشکاری. همه چیز در سال 1920 آغاز شد، زمانی که آدی داسلر اولین کفش‌های خود را با استفاده از مواد کمی که پس از جنگ جهانی اول در دسترس بود ساخت. امروزه طیف محصولات آدیداس از کفش، پوشاک و لوازم جانبــی بسکتبال، فوتبال، تناسب اندام و تمرین تا ماجراجویی، تریل و گلف را شامل می‌شود.

تاریخچه شرکت آدیداس

این شرکت نیز مانند بسیاری از شرکت‌های بزرگ جهان دارای فراز و نشیب‌های بسیاری بوده است که در این قسمت به بررسی آن می‌پردازیم.

شروع کار آدولف و رودولف  

در سال 1920 در شهر هرتسوژناواخ دو برادر آلمانی با نام های آدولف و رودولف داسلر در پشت خانه یک کارگاه کفاشی تاسیس کردند. آدولف که به او آدی می‌گفتند، سازنده بود و برادرش رودولف در فروش بسیار خبره بود. در شروع کفش‌هایی از جنس پلاستیک و مواد بازیافتی میساختند.

 

موسس آدیداس آدولف داسلر و برادرش رودوف داس

تاسیس «برادران داسلر» 

آدی با اختراع زیره‌های مخصوص برای کفش‌های ورزشی بعنوان یک نخبه در صنعت ورزش معروف شده بود. 8 سال بعد از راه‌اندازی کارگاه، کفش‌های آن‌ها توسط ورزشکاران آلمانی در بازی‌های المپیک پوشیده شد.آن‌ها در دهه 1930 برند «برادران داسلر» را تاسیس کردند.

 

تصویری از شرکت برادران داسلر

جنگ جهانی دوم

کارخانه در زمان جنگ جهانی شروع به تولید کفش‌های نظامی برای نیروهای المانی کرد. این موضوع باعث اختلاف بین آدولف و رودولف شد وسبب شد از‌ هم جداشوند.

تاسیس «آدیداس»

یک سال بعد از جدا شدن، رودولف شرکت پوما را تاسیس کرد و آدولف آدیداس را تاسیس کرد. ریشه‌ی آدیداس از نام و نام خانوادگی آدولف داسلر می‌آید. البته امروزه adidas به مخفف جمله « all day i dream about sport » به معنی «تمام روز رویای ورزش را میبینم» شناخته میشود.

توسعه شرکت ادیداس

آدیداس به سرعت به یکی از بهترین تولیدکنندگان تجهیزات ورزشی تبدیل شد. در سال 1954 کاپیتان تیم ملی آلمان از کفش‌های آدیداس استفاده کرد و در آن جام جهانی آلمان قهرمان شد و این قهرمانی کمک بسزای در محبوبیت جهانی آدیداس داشت.

ورشکستگی آدیداس

بعد مرگ آدولف پسر او صاحب شرکت شد و سپس بعد مرگ ناگهانی هورست داسلر شرکت دچار ورشکستگی شد. بعد از مدتی برنارد تاپی این برند را خرید اما او هم نتوانست این شرکت را نجات دهد.

بازگشت مجدد آدیداس

سر انجام روبرت دریفوس اهل فرانسه در سال 1993 این برند را با قیمت بالایی خرید و توانست این شرکت را مجدداً احیا کند.

تاثیر لوگوی آدیداس روی شهرت آن

لوگوی آدیداس بسیار ساده طراحی شده است که همین امر سبب میشود به خاطر سپردن آن راحت باشد. بسیاری از افراد حتی بدون شناخت نام این برند، تنها با دیدن سه خط آن ناخودآگاه به ورزش فکر میکند. از نظر آدولف مهم ترین تعبیر این سه خط موازی القای حس سادگی بود. به گفته خود شرکت این سه خط نماد انعطاف پذیری، کیفیت و در اختیار داشتن بازار است که به صورت موازی آن‌را در اختیار دارند.

 

لوگو‌های آدیداس

حمایت از ورزشکاران

از زمان تأسیس، آدیداس از ورزشکاران برجسته متعددی حمایت مالی کرده است که از برجسته‌ترین آنها می‌توان به دیوید بکهام و مایکل اوون اشاره کرد. نشان آنها در سراسر وجودشان ثابت بوده است. این شرکت بزرگترین تولید کننده لباس ورزشی در اروپا و دومین تولید کننده بزرگ در جهان پس از نایک است. این شرکت نه تنها به دلیل کفش‌های راحت و مجلل خود شناخته شده است.بلکه به دلیل فعالیت گسترده خود در زمینه دو و میدانی و بازی‌ها، محصولات آدیداس را در اختیار ورزشکاران قرار می‌دهد.

آدیداس یکی از شناخته شده‌ترین برندهای کفش دویدن مردانه تا به امروز است. آنها انتخاب گسترده‌ای از کفش‌های دویدن دارند که همگی فوق العاده شیک هستند. مهم نیست که چه کفشی را از آدیداس انتخاب می‌کنید، مطمئناً این کفش احساس خوبی را در شما ایجاد می‌کند.

کتونی در بی مرز

آدیداس از تولید اولین جفت کفش کتانی گرفته تا تولید پوشاک، عملکردی پیشرفته همیشه در تلاش بوده است تا راحتی را برای ورزشکاران به ارمغان بیاورد. امروزه این شرکت این سنت را با ارائه طیف گسترده‌ای از محصولات برای مردان، زنان و کودکان ادامه می‌دهد. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *