آموزش‌های بی مرز

نکات مهم شستوشوی لباس دورس

نکات مهم شستشوی لباس دورس

امروزه ما لباس‌های بسیاری از جنس پارچه نخی و دورس (پنبه ای) استفاده می‌کنیم، اما طریقه شستوشوی لباس دورس را به درستی انجام نمی‌دهیم. این عمل باعث می‌شود بسیار سریع‌تر جنس خود را از دست بدهد. پس بد نیست مراحل شستشوی آن را بررسی کنیم. حتما به نکات گفته شده دقت کنید تا مشکلی برای لباس‌های شما پیش‌نیاید.

1. حذف لکه روی لباس دورس

لکه‌های زیاد را به سرعت پاک کنید. زیرا جنس پنبه می‌تواند مایعات و روغن را سریعاً جذب کند. با استفاده از یک گوش‌پنبه و مقداری مایع تمیزکننده فرش یا تمیزکننده‌های ضعیف، لکه‌های روی لباس را تمیز کنید تا از ماندگاری لکه برای همیشه جلوگیری شود. زیرا در غیر این صورت لکه برای همیشه باقی می‌ماند و یا به لباس‌های دیگر نیز منتقل می‌شود.

تمیز کردن لکه

2. مرتب کردن و جداسازی لباس دورس

از مرتب کردن و جدا کردن لباس‌ها برای شستشو، شروع کنید. پارچه‌های پنبه‌ای خود را از لباس‌هایی مانند جین، حوله و لباس‌های دارای زیپ و قلاب جدا کنید. تا از سایش و پاره شدن لباس های شما جلوگبری شود. قاطی بودن لباس‌ها حتی می‌تواند امکان تغییر رنگ لباس ها را فراهم کند.

جداسازی لباس

3. لباس هارا پشت و رو کنید

قبل از انداختن لباس دورس به داخل لباسشویی، حتماً آن‌ها را پشت‌و‌رو کنید. این کار ساده اصطکاک لباس‌ها را در برابر زخمی شدن و پارگی جلوگیری می‌کند. همچنین باعث حفظ رنگ و کیفیت لباس می‌شود.

پشت و رو کردن لباس

4. از شوینده‌های ملایم استفاده کنید

از شوینده‌های با کیفیت و مناسب برای شست‌وشوی لباس‌های پنبه‌ای استفاده کنید. استفاده از شوینده‌های نامناسب و قدرتمند می‌تواند الیاف پنبه را ضعیف کند و منجر به سایش و پارگی زودرس شود.

نرم کننده

5. از شوینده‌های سفید کننده استفاده نکنید!

از شوینده‌های سفیدکننده قوی برای تمیز کردن لباس‌های پنبه‌ای استفاده نکنید!! سفید کننده می‌تواند الیاف پنبه را ضعیف کند و باعث زردی لباس شود. همچنین در صورت نیاز به سفیدکننده، آب اکسیژنه را انتخاب کنید و از مقدار کمی استفاده کنید. حتماً دستور عمل استفاده از شوینده‌های سفیدکننده را مطالعه کنید.

سفید کننده

( همچنین شما می‌توانید تفاوت هودی و دورس را در این مقاله بخوانید)

6. از پر کردن لباس بیش از حد در لباسشویی خودداری کنید!

بیش از اندازه داخل لباسشویی لباس پر نریزید. به لباس‌های از جنس دورس فضا بدهید تا در طول شستشو به راحتی و بدون اصطکاک حرکت کنند. این عمل از پارگی و سایش بیش از حد لباس‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین تمیز کردن آن را تضمین می‌نماید.

پر شدن لباسشویی

7. تنظیمات لباسشویی خود را بر روی لباس های نخی و ظریف تنظیم کنید!

حتماً برای شستشوی لباس‌های دورس (پنبه‌ای) در لباسشویی تنظیمات مناسب هر جنس لباس را به درستی انتخاب کنید. برای شستن لباس‌های پنبه‌ای تنظیمات لباسشویی را بر روی شستشوی نخی تنظیم کنید، تا فشار کمتری به لباس‌ها وارد شود و طول عمر لباس افزایش یابد.

درحال تنظیم درجه لباسشویی

8. اهمیت دمای آب

پنبه، پارچه‌ای بادوام است، اما شستن آن در آب سرد و خنک بسیار مهم است. آب داغ می‌تواند، به مرور زمان باعث از بین رفتن دوام جنس پنبه و گشاد شدن لباس شود. شستشوی در آب سرد و خنک لباس‌های پنبه‌ای شما را همیشه نو و سالم نگه می‌دارد.

تنظیم دمای آب

9. خشک کردن لباس 

لباس‌های پنبه‌ای خود را در یک مکان سرد و خشک و دور از نور مستقیم خورشید و بر روی سطح صافی پهن کنید. برای کمتر آسیب دیدن و بهتر خشک شدن، آنها را بر روی طناب یا جا لباسی آویزان نکنید زیرا شکل خود را از دست می‌دهد. اگر از خشک‌کن لباسشویی استفاده می‌کنید حتما تنظیمات خشک‌کن را بر روی ملایم ترین حالت ممکن بگذارید.

خشک کردن لباس دورس روی جا لباسی

10. اتو کردن لباس دورس

بهترین راه این است، زمانی که لباس را از ماشین لباسشویی خارج می‌کنید، درحالی که هنوز مرطوب هستند آنها را مرتب بر روی سطح صافی بگذارید و هچنین در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید و پس از شستشو، فقط در هوای بادی خشک کنید تا صاف شود. اگر برای سریع‌تر خشک کردن و یا برای از بین بردن چروک لباس می‌خواهید از اتو استفاده کنید، حتما حرارت آن را در پایین‌ترین حالت ممکن قرار دهید. حرارت بالا باعث سوختن الیاف پارچه می‌شود.

درحال اتو کردن لباس

امیدواریم این توضیحات کوتاه، اما پرکاربرد برای شما مفید بوده باشد و بتوانید در استانداردترین حالت ممکن لباس دورس (پنبه‌ای) خود را به درستی بشویید. شما دیگر چه نکاتی را برای شستشوی بهتر پیشنهاد می‌کنید؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *