آموزش‌های بی مرز, دانستی ها

انواع کاپشن مردانه + 6 جنس مصرف شده در انواع کاپشن

معرفی انواع کاپشن

امروزه انواع کاپشن با طرح‌ها و شکل‌های مختلفــی تولید می‌شوند. در تعریف ساده، کاپشن نوعی لباس یا کُت می‌باشد که از ما در برابر سرما، باران و نور خورشید محافظت می‌کند.

انواع کاپشن: 

1. کاپشن‌های ورزشی

این نوع کاپشن‌ها معمولاً در مسافرت یا مسابقات کوهنوردی، طبیعت‌گردی و اسکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاپشن‌های ورزشی با دوخت متفاوتی که دارند مانع تحرک شما نمی‌شوند. همچنین از آن‌ها در رنگ‌های ( آبی، سبز فسفری، نارنجی، قرمز و … ) تولید و عرضه بازار می‌شوند.

کاپشن ورزشی

2. کاپشن‌های روزمره

همچنین کاپشن‌های روزمره بر خلاف کاپشن‌های ورزشی برای استفاده‌های عادی و روزانه تولید شده‌اند. دوخت و ساختار این کاپشن‌ها برای فعالیت‌های ورزشی و فشارهای زیاد مناسب نیست.

کاپشن های روزمره3. کاپشن‌های اسپرت چرم

در این نوع از کاپشن‌ها، از طراحی منحصر به فردی استفاده شده است که می‌توان در هر مکان و مناسبتی استفاده کرد. اولین کاپشن چرمی در سال 1925 توسط شخصی به نام چاپال تولید شد. همچنین این کاپشن‌ها درجنگ جهانی دوم به « کاپشن‌های بمب افکن » شناخته می‌شدند. این نوع کاپشن را می‌توان برای فصل سرما، حتی در اوایل بهار و پاییز استفاده کرد. جنس رویه آن از پوست گوسفند و داخل آن نیز از پشم طبیعی گوسفند برای بیشتر گرم شدن در سرما استفاده شده است.

کاپشن های چرم

4. ضد آب یا بارانی

کاپشن‌های بارانی یا ضد آب بیشتر از خیس شدن در زیر باران شدید جلوگیری می‌کند، پس نباید توقع گرم شدن در سرمای زمستان را داشت. معمولاً این نوع کاپشن‌ها درفصل‌های بهار و پاییز به دلیل بارش شدید باران مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از آن‌ها طول ارتفاعشان تا کمر و زیر زانو نیز می‌رسند.

انواع کاپشن های بارانی5. زمستانی یا ژیله

کاپشن‌های زمستانی با حجم بیشتر و خزهای زیادی که دارند مانع نفوذ سرما به داخل کاپشن می‌شوند. همچنین کاپشن‌های ژیله برای زمانی که هوا نسبتاً خشک و سرد است مورد استفاده قرار می‌گیرند. در تولید ژیله نسبت کمتری از پشم گوسفندان و دیگر جانوران استفاده شده است. همچنین این نوع کاپشن‌ها بدون آستین هستند.

زمستانی و ژیله

6. بومبر

بومبر یا بامبر یکی از قدیمی‌ترین کاپشن مردانه است که قدمت این نوع کاپشن‌ها به 1950 بر می‌گردد و ریشه آن متعلق به ارتش اروپا و ایالات متحده است. معمولاً این نوع کاپشن‌ها با یقه آجدار، کمربند و سرآستین متمایز هستند.

بامبر یا بومبر

7. کاپشن مردانه لی    

عمدتاً کاپشن‌های لی با رنگ‌های آبی یافت می‌شوند، اما در رنگ‌هایی مانند مشکی، آبی روشن و خاکستری نیز قابل مشاهده است. یکی از خصوصیات مهم کاپشن‌های لی این است که آن را می‌توان با شلوار لی، پارچه‌ای و حتی کتان نیز پوشید.

لی-جین

پارچه و جنس مصرف شده در انواع کاپشن چیست؟

* داخلی و بیرونی *

1. پلی استر یا الیاف نایلونی

معمولاً در رویه بیرونی و داخل کاپشن‌های بارانی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از خیس شدن شما در برابر باران جلوگیری کند.

2. پشمی یا خز دار

در کاپشن‌های زمستانی برای مناطق برفی و سرمای شدید به کار می‌رود تا از سرمای شدید جلوگیری کند. با استفاده از خز و پشم‌‌هایی که داخل کاپشن و در کلاه آن استفاده شده است باعث زودتر گرم شدن و ماندگاری بیشتر گرما می‌شود.

پشمی3. چرم

جنس این پارچه از پوست حیوانات دباغی شده می‌باشد که یکی از بهترین جنس در انواع کاپشن‌هاست که طول عمر و کیفیت بالاتری نسبت به بقیه پارچه‌ها دارد.

4. جیر

علاوه بر کیفیت و ماندگاری بالا، می‌توان به شیک بودن و زیبایی آن اشاره کرد. همچنین در یقه آن از خز طبیعی استفاده می‌شود.

کاپشن از نوع جیر

5. پر

استفاده از پر در کاپشن‌ها نشانگر کیفیت بالا و گرمای بیشتر در کاپشن است. منظورِ استفاده از پر در کاپشن، همان ( کٌرک ) است. که در زیر پرندگانی مانند غاز و اردک وجود دارند. تنها نقطه ضعف آن در محیط مرطوب و بارانی است، چرا که به هم می‌چسبند و از عایق شدن کاپشن جلو گیری می‌کند.

6. الیاف مصنوعی مانند پشم شیشه

شکل تولید شده کاپشن‌های از جنس الیاف مصنوعی همانند کاپشن‌های از جنس پر هستند. اما با این تفاوت که جنس الیاف در آب و هوای مرطوب و بارانی به هم نمی‌چسبند اما به مرور زمان با فشرده شدن و یا ازهم باز شدن، قابلیت عایق بودن خود را از دست می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *