دانستی ها

انواع کلاه + توضیحات و بررسی آنها

انواع کلاه+ بررسی و توضیحات

کلاه، سا‌خته شد‌ه از پوششی سخت، اما پر کاربرد. مهم ترین کابرد کلاه محافظت از ما در برابر شرایط آب و هوایی و کمتر شدن صدمه در تصادفات است. در این بخش با انواع کلاه ها آشنا می‌شویم.

انواع کلاه :

کلاه بافتنی (Knitted hat)

به احتمال زیاد از این کلاه‌ها در خانه مادربزرگ‌ها بشدت دید‌ید که آنها را با قلاب و دست می‌بافند، اما امروزه با پیشرفت علم، برای سا‌خت این کلاه‌ها از دستگاه‌های بزرگ و پیشرفته استفاده می‌کنند. شکل این نوع کلاه‌ها معمولاً با لبه‌های تا شد‌ه یا صاف است. اما مدل‌های دیگری نیز وجود دارد.

بافتنیبالاکلاوا (Balaclava Hat)

کلاه بالاکلاوا با نام‌های دیگری مانند ماسک اسکی یا شیطون نیز شناخته می‌شود. برای تولید از این کلاه‌ها از پارچه یا بافت استفاده می‌کنند. این کلاه بیشتر فقط برای نمایان کردن بخشی از صورت، چشم‌ها و دهان طراحی می‌شود.

بالاکلاوا

چولو (Chullo Hat)

چولو یا چالو، یک کلاه سبک، که دارای دو گوش می‌باشد. که می‌توان آنها را در زیر چانه گره زد تا سر را گرم تر نگه دارد. جنس استفاده شد‌ه در کلاه از ویکونا، آلپاکا، لاما یا پشم گوسفند است.

چولوترَپِر (Trapper Hat)

کلاه ترپر، شباهت زیادی به کلاه چولو دارد. اما با این تفاوت که گوش‌های آن را می‌توان بالای تاج کلاه یا زیر چانه محکم بست. تا از گوش، فک و زیر چانه در برابر سرما محافظت کرد. یکی دیگر از روش‌های استفاده از آن این است که، لبه ها را به عقب خم کنید و پشت سر آن‌ها را ببندید. این کار دید بسیار بهتری به شما می‌دهد اما محافظت کمتری در برابر سرما دارد.

کلاه ترپرسطلی (Bucket Hat)

ساخنار این کلاه به گونه‌ای است که لبه باریک و تمایلی رو به پایین دارد. برای ساخت این کلاه از جنس‌ پارچه‌‌های پنبه سنگین مانند، جین یا بوم یا پشم سنگین، مانند توئید استفاده می‌شود. که انواع آن شامل (کلاه ماهیگیری، کلاه روستایی ایرلندی و کلاه جلسه) است.

کلاه سطلیکلاه بیسبال (Baseball Cap)

در سال‌های گذشته با محبوبیت گر‌فتن بازی بیسبال به عنوان یک ورزش پرطرفدار، افرادی برای حمایت از تیم موردعلاقه خود از این کلاه در خارج از زمین شروع به استفاده از آن کردند. این کلاه ساختاری نرم با تاج گرد و منقاری سفت که از جلو بیرون زد‌ه، دارد.

کلاه بیسبال

(همچنین شما می‌توانید کلاه مناسب خودتان را از سایت بی‌مرز خریداری کنید)

نیوزبوی (News boy Cap)

این سبک از کلاه، در اوایل قرن بیستم در آمریکای شمالی و اروپا بین پسران و مردان بزرگ سال بسیار رایج بود. اغلب آن‌ها را به عنوان کلاه‌های روزنامه فروشی یا کلاه پیچک می‌شناختند. شکل این کلاه‌ها به این گونه است که، با کلاهکی گرد و صاف، لبه‌های کوتاه، که از 8 تکه تولید شده‌اند.

کلاه نیوزبوی

کلاه نیوزبوی در سر جیسون استاتهام

کاکتیل (Cocktail Hat)

کلاهی با ظاهری عجیب، یک کلاه کوچک و بدون لبه برای زنان است. اغلب این کلاه‌ها با مهره‌ها، جواهرات یا پرها و تور تزئین می‌شوند.

کلاه کاکتیلکلاه آفتابی (Sun Hat)

همانطور که از نامش پیداست، برای سایه انداختن روی صورت، گردن و شانه‌ها در برابر نور مستقیم خورشید طراحی شده‌اند. همچنین (اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) عامل اصلی سرطان پوست می‌باشد.)

کلاه افتابیفدورا (Fedora Hat)

معمولاً روی بالای آن چین می‌خورد و طراحی جلوی آن باعث گردش بهتر هوا می‌شود . فدورا می‌تواند آستردار یا حتی بدون خط باشد، همچنین برای زیبایی از بند چرمی، پارچه یا روبان و حتی پرهای کوچک استفاده می‌شود.

کلاه فدوراپاناما (Panama Hat)

یک کلاه حصیری لبه دار سنتی که منشاء اکواردی دارد.

کلاه پانامابولر (Bowler Hat)

با جنس نمدی سخت و تاجی گرد، که توسط کلاه‌ سازان لندنی تولید می‌شود. همچنبن می‌توانید با لباس‌های رسمی و غیررسمی نیز پوشید.

کلاه بولر _ انواع گلاههامبورگ (Homburg Hat)

هومبورگ یا هامبورگ، که در قرن نوزدهم طراحی شد، نسبت به نسخه‌های قرن بیست‌ویکم نسبتاً سخاوتمندانه‌تر طراحی شد‌ه بود. یک کلاه نیمه رسمی از نمد خز که با یک فرو رفتگی منفرد تاج. نوار کلاه از بند پهن ابریشمی‌ست، همچنین در رنگ‌های متنوع ارائه می‌شود.

هامبورگ یا هومبورگ کلاه بِرِت (Beret Hat)

در برخی کشورها از این کلاه در یونیفرم‌های نظامی استفاده می‌کنند. تولید انبوه برت‌ها در قرن نوزدهم، در جنوب فرانسه و شمال اسپانیا شکل گرفت.

برتفِلَت (Flat Cap)

معمولاً در وررش‌هایی مانند گلف استفاده می‌شود. در مدل‌های زیادی با کلاهکی صاف یا گرد با لبه‌ای سفت و کوچک در جلوست که منشأ آن انگلستان است. این کلاه در ایرلند به کلاه برنج، در اسکاتلند کلاه سرپوش، در ولز کلاهک‌دای و در ایالات متحده به عنوان کلاه انگلیسی شناخته می‌شود. اصطلاحات دیگری نیز وجود دارد مانند ( کلاه کابین، راننده، ساحلی، پیچک، مهندس قطار و…)

کلاه فلتکلاه سر آشپز (Chef hats)

توک یا کلاه سر‌آشپز، که قدمت آن به قرن شانزدهم باز می‌گردد. ارتفاع آن نشان‌دهنده رتبه در آشپزخانه، تعداد چین‌ها نیز تخصص سرآشپز و هر پلیسه تکنیک تسلط یا‌فته اوست.

سرآشپز

امیدواریم با خواند‌ن این مطالب، اطلاعات کامل و مفید را در مورد انواع کلاه‌ها بدست آور‌ده باشید. شما دیگر چه نوع کلاه‌هایی می‌شناسید؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *