دانستی ها

تاریخچه ساعت + سازنده آنها

آشنایی با تاریخچه ساعت

تاریخچه ساعت‌‌ها با درک و ثبت روند طبیعی زمان آغاز می‌شود. از ساعت آفتابی و آبی مصری، مچی و جیبی تا ساعت اتمی، تاریخچه آنها حداقل به 5000 سال برمی‌گردد. بنظر شما وجود آنها در زندگی ما چقدر اهمیت دارد؟

سازنده ساعت ها 

اولین ساعت‌ها جیبی پس از سال 1500 ظاهر شدند، نمونه‌های اولیه آن توسط (پیتر هنلاین) یک قفل‌ساز، در نورنبورگ آلمان تولید شد. همچنین عده‌ای می‌گویند، هیچ مدرک معتبری برای اثبات آن وجود ندارد، زیرا در آن زمان ساعت سازان دیگری نیز ساعت‌های مینیاتوری می‌ساختند.

سازنده ساعت

محل تولد ساعت مکانیکی

ساعت‌های اولیه در آلمان و فرانسه ساخته شدند و معمولاً آنها را روی دست یا با یک زنجیر دور گردن می‌بستند. در گذشته انسانها با استفاده از ساعت‌های دست‌ساز زمان را محاسبه می‌کردند.

تاریخچه ساعت زنجیردار

 پیدایش ساعت و زمان

مردمان باستانی با توجه به گردش خورشید و ماه به دور زمین و محاسبه هربار طلوع و غروب خورشید زمان تقریبی را محاسبه می‌کردند. ساعت‌های آفتابی با یک میله، که سایه‌ای بر روی صفحه می‌انداخت، ساخته شده بود و از این ساعت نزدیک به 3000 سال قبل از میلاد برای تعیین کننده زمان مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما ساعت‌های آفتابی دارای معایب زیادی بود، این ساعت روز و شب را، در زمستان و تابستان نشان نمی‌داد. همچنین در شب یا در روزهای بارانی کار نمی‌کرد.

ساعت آفتابی

کارکرد ساعت

فنر اصلی، عنصری که ساعت را به حرکت در می‌آورد، از یک نوار فولادی مسطح تشکیل شده است. زمانی که عقربه یا سایر قطعات فنردار پیچیده می‌شود، انحنای فنر افزایش می‌یابد و بنابراین انرژی ذخیره می‌شود. این انرژی توسط چرخدنده‌ها به بخش نوسانی ساعت (به نام تعادل) منتقل می‌شود، با حرکت چرخدنده‌ها عقربه‌ها شروع به حرکت می‌کنند.

اجزای ساعت، چرخدنده ها

اولین ساعت‌های مکانیکی

اولین ساعت‌های مکانیکی، با نام ساعت‌های چرخی معروف بودند. آنها سرآغاز صنعت ساخت ساعت و پیشرفت ساعت‌های امروزی هستند. ساعت‌های چرخی در ابتدا به شکل ساعت‌های رومیزی بودند و فقط در صومعه‌ها برای نماز توزیع می‌شدند و یا توسط نگهبان برج برای یه صدا درآوردن ناقوس‌ها در زمان صحیح استفاده می‌شد. در نهایت ساعت چرخی به شکل ساعت برجی به صورت عمومی شکل گرفت.

تاریخچه ساعت ناقوس‌

(همچنین شما می‌تواند انواع نسل ساعت‌ها را در این مقاله ببنید!)

ساعت های هوشمند جایگزین تلفن‌های همراه 

با پیشرفت علم در دهه 2010 ساعت های هوشمند دیجیتالی حضور قدرتمند حود را نشان‌دادند. به طور کلی، ساعت‌های دیجیتالی اغلب روز، ماه و سال را نمایش می‌دهند. علاوه بر این، برخی از ساعت‌های هوشمند دارای ماشین‌حساب، پخش موزیک، تماس، فناوری GPS و بلوتوث برای انتقال هستند. همچنین قابلیت تست ضربان قلب و فشار خون دارند.

ساعت های هوشمند

شما دیگر درمورد تاریخچه ساعت‌ها چقدر می‌دانید…؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *