دانستی ها

ساعت ها ، از گذشته تا به امروز

از تولد تا ظهور ساعت هوشمند

بشر، در گذشته برای دانستن زمان با استفاده از تجربه و دانش، ساعت‌ هایی را برای دقیق تر کردن برنامه ریزی‌ها اختراع کرده و مورد استفاده قرار دادند.

1. ساعت آبی 

 در گذشته مصریان با ساخت ساعت آبی، که با شکلی عجیب طراحی شده بود. طریقه استفاده آن به این گونه بود، که ظرف مدرج سوراخ دار را پر از آب می‌کردند و بر روی ظرفی دیگر می‌گذاشتن، با توجه به قطره قطره خالی شدن آب و اعداد روی ظرف، ساعت را محاسبه می‌کردند.ساعت آبی

2. ساعت آفتابی

این ساعت به وسیله یک میله که روی صفحه‌ای متصل شده بود، و با حرکت خورشید در آسمان و قرار گرفتن سایه بر روی اعداد نوشته شده بر روی صفحه زمان را می‌سنجیدند.

ساعت آفتابی

3. شنی یا ماسه‌ای

از دو حباب شیشه‌ای متصل به هم ساخته می‌شود. یک لوله باریکی بین حباب‌ها وجود دارد. شن یا ماسه درون آنها سرازیر می‌شود. با هر بار وارونه کردن و شمارش تعداد دفعات، زمان تقریبی را محاسبه می‌کردند.

ساعت های شنی

4. شمعی

درون یک ظرف آهنی، یک شمع می‌گذاشتن و تعدادی میخ با فاصله مشخص درون آن فرو می‌کردنند. با سوختن شمع و افتادن میخ‌ها زمان را محاسبه می‌کردند.

ساعت شمعی

5. جیبی زنجیردار

یکی از رایج ترین ساعت ها از زمان توسعه خود در قرن شانزدهم بود. پس از جنگ جهانی اول بین عموم رایج شد و همچنین با کمی تفاوت، توسط نظامیان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ساعت جیبی زنجیردار

6. ساعت پدربزرگ

اگر به دنبال یک ساعت بزرگ هستید، ساعت پدربزرگ بهترین گزینه برای شماست. علاوه بر سنتی بودن، جزء بزرگترین و شیک‌ترین ساعت (خانه) در جهان است، ساعت‌های پدربزرگ نیز از مکانیسم آونگ ساخته شده است.

ساعت پدربزرگ

7. کوکو

در مدل‌های بسیار مختلفی وجود دارند، معمولاً بیشتر شبیه به قصر یا لانه پرنده‌ها هستند. این پرندگان در ساعتی مشخص در یک مسیر مشخص بیرون می‌آیند، کمی بال می‌زنند و آواز می‌خوانند.

ساعت کوکو

8. اعداد رومی

می‌توانید در هر نوع یا سبکی پیدا کنید. تفاوت اصلی آن‌ها این است که از اعداد رومی به جای اعداد لاتین در اطراف شماره‌گیری استفاده می‌کنند.

اعداد رومی

9 ساعت دریانوردی، ایستگاه هواشناسی، دریایی

این ساعت‌ ها می‌توانند میزان رطوبت و شرایط اب و هوایی و زمان را نشان‌دهند. آنها برای استفاده در قایق‌ها، کشتی‌ها و همچنین برای استفاده در خانه‌های افرادی که دریا را دوست دارند مناسب هستند.

ساعت های دریانوردی

10. پایه دار

دارای تعدادی پایه از جنس‌های آهنی یا چوبی که بر روی کف زمین قرار دارند. پایه‌های آنها دارای قابلیت تنظیم در ارتفاع‌های مناسب هستند.

ساعت پایه دار - ساعت ها

11. دیواری

این ساعت‌ها بدون شک جزء ساعت‌هایی هستند، که به طور گسترده‌ای در خانه‌ها و دفاتر کار استفاده می‌شوند. همچنین این ساعت‌ها را می‌توان به عنوان دکور بر روی دیوارها آویزان کرد.

ساعت دیواری

12. رومیزی

معمولاً روی انواع میزها و طاقچه‌ها قرار می‌گیرند. آنها در مقایسه با ساعت‌های دیواری کمی خصوصی تر هستند و حتی می توانند جزء اقلام تزئینی باشند.

ساعت رومیزی

13. آونگی

ساعت آونگی یکی از معروف ترین انواع ساعت‌های مورد استفاده در سراسر جهان است. ساعت آونگی در دهه 1600 اختراع شد، که به صورت مداوم نه تنها در خانه‌ها و دفاتر بلکه در مکان‌های عمومی نیز استفاده می‌شوند.

ساعت اونگی - ساعت ها

14. رومیزی دیجیتالی

درون این ساعت‌ ها یک صفحه نمایش دیجیتالی برای نشان دادن زمان وجود دارد. از کودکان تا بزرگسالان، هر کسی می‌تواند زمان را در ساعت‌های دیجیتال به راحتی بخوانند.

رومیزی دیجیتالی

15. رادیو و تقویم دار

ساعت‌های رادیویی برای افرادی که می‌خواهند با یک تیر دو نشان بزنند بهترین انتخاب است. هم به گوش دادن رادیو بپردازید هم ساعت و تقویم را نگاه کنید.

تقویم دار

16. مچی مکانیکی 

داخل موتورِ ساعت‌های مکانیکی، از تعداد زیادی چرخ‌دنده و دسته کوک تشکیل شده است. با شارز کردن دسته کوک، انرژی لازم درون فنر ایجاد می‌شود تا چرخدنده‌ها حرکت کنند و در نتیجه با چرخش چرخ‌دنده‌ها، عقربه‌های ساعت جا‌به‌جا می‌شود.

مچی مکانیکی - ساعت ها

17. مچی دیجیتالی 

همانند ساعت‌های دیجیتالی رومیزی با استفاده از صفحه نمایش دیچیتالی اعدادی را نمایش می‌دهند.

ساعت مچی دیجیتال

18. ساعت مچی هوشمند

از سال 2015 اکثر قابلیت‌های گوشی‌های لمسی به ساعت‌های هوشمند اضافه شد، از جمله برنامه‌های پخش موزیک، ویدئو، تماس و پیامک و…

ساعت های هوشمند - ساعت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *