دانستی ها

دانستنی های شرکت نایک

دانستنی های شرکت نایک

نایک یکی از محبوب‌ترین برندهای پوشاک ورزشــی در جهان است. کفش‌های آن تقریباً در هر رشته ورزشی توسط ورزشکاران استفاده می‌شود. کفش‌های آن راحت، شیک و از مواد مرغوب تولید می‌شود. نایک با درآمد خالص 36 میلیارد یورو تا سال 2021 رتبه اول را در لیست برترین ها تضمین می‌کند. این کمپانی با سرمایه ای معادل ۱۲۰۰ دلار آغاز به کار کرد. بیل بُوِرمن (یک مربی رشته‌ی دو و میدانی) و فیل نایت (دونده ی ۴۰۰ متر اهل پورتلند) این شرکت را تاسیس کردند.

 

 تاریخچه شرکت نایک

Nike شرکتــی است که بیش از 50 سال از فعالیت خود می‌گذرد و به عنوان یک برند معتبر در سراسر جهان شناخته می‌شود. فیل نایت و بیل باورمن، نایکی را در سال 1964 تأسیس کردند. این شرکت با نام Blue Ribbon Sports (BRS)، ابتدا در اوجن به عنوان توزیع کننده‌ی کتونی های تولید کننده کفش ژاپنی  به اسم Onitsuka tiger شروع بع کار کردند و بیشترین فروش آن‌ها در مسابقات دو و میدانی بود. BRS در سال اول فعالیت تجاری خود 1300 جفت کفش ژاپنی مناسب دویدن فروخت که درآمد آن چیزی بالغ بر 8000 دلار بود. تا سال 1965 این فروش به 20000 دلار افزایش یافت. در سال 1966 BRS اولین فروشگاه خود را در کالیفرنیا راه‌اندازی کرد.

اولین فروشگاه بی ار اس

کمی بعد تنش بین BRS و Onitsuka tiger در سال 1971 افزایش یافت زیرا اونیکوتسا سعی کرد سهام بی آر اس را تصاحب کند و بعد از آن رابطه این دو شرکت به پایان رسید. حال BRS برای راه اندازی خط تولید کفش مستقل خود آماد‌ه کرد و برند نایک را تاسیس کرد. نام نایک از یک الهه پیروزی در یونان الگو برداری شد‌ه است. و اینگونه این برند بزرگ تولید پوشاک ورزشی کار خود را آغاز کرد.

پیشرفت نایک

نایکی با سابقه‌ای غنی و تعهدی تزلزل ناپذیر به کیفیت و نوآوری، برندی است که می‌توانید به آن اعتماد کنید. چه به دنبال تجهیزات عملکردی باشید یا صرفاً چیزی برای پوشیدن در روزهای تعطیل خود، نایکی چیزی برای همه دارد. نایکی یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که در سراسر جهان کفش، لباس، تجهیزات، لوازم جانبی و خدمات را طراحی، توسعه، تولید و به بازار عرضه می‌کند.

با این حال، نایک به دلیل محبوبیت و خدمات خوب این شرکت در طول سال‌ها به طور مداوم به مصرف کنندگان خود، یکی از برترین برندهای کفش در جهان محسوب می‌شود. این شرکت به دلیل تولید کفش‌های مد روز و راحت برای فعالیت‌های مختلف شناخته شده است. و در حال حاضر در بازار جهانی کفش جایگاه برتری دارند. نایک بدون شک در طول سال‌ها نام تجاری بزرگی برای خود ایجاد کرده است.

بخش خوب آن این است که آنها تسلیم نمی‌شوند، در عوض، به شکوفایی خود ادامه می‌دهند. در نهایت، طبق یافته‌های RNN، ارزش بازار Nike تا سال 2022، 174.24 میلیارد دلار بوده است. در واقع، محصولات آنها به قدری محبوب شده‌اند که تخمین زده می‌شود بیش از نیمی از جمعیت آمریکا حداقل یک جفت کفش ورزشی نایکی دارند.

همکاری نایک و دیگر شرکت‌ها

یک کتونی با همکاری نیک و دیور

نایک در طول تاریخ خود چندین شرکت پوشاک و کفش را نیز خریداری کرده است. اولین خرید آن شرکت تولید کفش سطح بالا Cole Haan در سال 1988 بود و به دنبال آن Bauer Hockey در سال 1994 خریداری شد. در سال 2002، Nike شرکت پوشاک Hurley International را از بنیانگذار آن خریداری کرد. در سال 2003، Nike 309 میلیون دلار برای خرید کانورس، سازندگان سری کفش‌های کتانی آل استارز چاک تیلور پرداخت کرد.

این شرکت در سال 2004 استارتر و در سال 2008، Umbro را که به عنوان سازنده لباس‌های تیم ملی فوتبال انگلیس شناخته می‌شود، خریداری کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *