دانستی ها

جمعه سیاه یا بلک فرایدی چیست؟ و چه روزی است؟

جمعه سیاه یا بلک فرایدی

جمعه سیاه یا بلک فرایدی چیست و چگونه شکل گرفت؟

جمعه سیاه، مراسمی قدیمی که از ماه سپتامبر سال 1869 به طور وسیعی شکل گرفت. این زمانی بود که آمریکا درگیر جنگ داخلی شده بود. استفاده از این عبارت که منظور آن خرید بعد از روز شکر گذاری است به اواسط قرن بیستم در فیلادلفیا بازمی‌گردد. بعد از گذشت 10 سال پلیس‌های راهنمایی و رانندگی برای کمتر شدن شیفت مجبور شدن جمعه سیاه را بعد از روز شکرگذاری توصیف کنند زیرا آنها مجبور بودن برای برقراری نظم شهر 12 ساعت در خیابان‌ها و ترافیک شدید مشغول به کار شوند.

شلوغی و ترافیک

امروزه در جمعه‌ی سیاه چه می‌گذرد؟

نزدیک بودن این روز به کریسمس سبب می‌شود مردم برای خرید سال نو از تخفیفات این روز استفاده کنند. در دهه‌های اخیر مردم برای کسب مقداری تخفیف هنگام خرید در این روز سبب سیل جمعیت در فروشگاه‌ها و صف‌های بی‌پایان تا نیمه‌های شب در خیابان می‌شدند. اما خب همچنان این روز برای مردم با ارزش و برای فروشندگان از سخت‌ترین روزهای سال است. این روز به خودی خود تعطیل نیست اما اغلب کارمندان این روز را مرخصی می‌گیرند و به خرید می‌پردازند.

کمپ کردن مردم از نیمه شب در فروشگاهشیوه و شگردها در فروش چگونه است؟

اکثر خریداران با توجه به میزان تخفیف محصول بین 10% تا 99% اشتیاق بیشتری به خرید محصول پیدا می‌کنند. حتی با توجه به نیاز نداشتن به آن محصول، اگر سلامت جان و زمان برایتان مهم هست بهترین گزینه خرید، خرید اینترنتی است.

ازدحام جمعیت برای خریدجمعه سیاه در ایران

جمعه سیاه در ایران با نام حراجمعه از سال 1395 بصورت جدی شروع شد و تاریخ جمعه سیاه 2023 در ایران سوم آذر ماه 1402 است. در این روز فروشگاهای حضوری و اینترنتی زیادی مانند دیجی کالا، ترب ، اسنپ، تکنو لایف و… مشغول فعالیت‌های بلک فرایدی هستند. مشاهده تخفیفات بلک فرایدی در بی مرز.

از جمله شایعات درباره جمعه سیاه

شایعات زیادی از گذشته تا به امروز درباره نامگذاری جمعه سیاه وجود دارد، عده‌ای می‌گویند که در دنیای تجارت عبارات سیاه یا قرمز نشان دهنده سود و زیان است و یا این یک شگرد بازاریابی است. نظر شما در این باره چیست…؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *