دانستی ها, مد و استایل

باندانا چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟!

هشت تا از بهترین باندانا ها

باندانا یک پارچه کوچک، که به شکل‌های مربع یا مثلث هستند. با طرح‌ها و رنگ‌های بسیاری تولید می‌شوند و معمولاً روی سر، گردن، مچ و… استفاده می‌شوند.

انواع باندانا

1. روسری

محبوبیت و استفاده روسری باندانا ممکن است با توجه به فرهنگ یا مذهب متفاوت باشد. اغلب به عنوان یک سرپوش مسیحی توسط زنان ارتدوکس شرقی و برادران پلیموت استفاده می‌شد. امروزه برخی دختران ایرانی نیز از این روسری باندانا استفاده می‌کنند.

 

روسری

2. تِل

با تاکردن چندین بار روسری، به شکل مستطیل و با جمع کردن مو به پشت سر می‌توانید هم موهای خودتان را ببندید و هم زیبایی را به موهای خود هدیه بدهید.

 

تِل

3. هدبند

با تاکردن روسری و بستن آن بر روی مو می‌توانید از پراکنده شدن مو در هوا و افتادن مو در چشم جلوگیری کنید. همچنین از رنگ‌ها و طرح‌های بینظیر استفاده کنید، تا جلوه زیبایی به صورت شما بدهد.

 

دستمال سر

4. باندانا مردانه نظامی

این مدل از بانداناها همانند کلاه بالاکلاوا است. که در ارتش نیروهای ویژه ایالات‌متحده استفاده می‌شد. جنس پارچه آنها از پنبه نازک و راحت ساخته شده است که این اجازه را به شما می‌دهد تا در زیر کلاه راحت‌تر نفش بکشید، حتی در زوزهای گرم تابستان.

 

بالاکلاوا باندانا

5. دستمال گردن

با یکبار تازدن باندانا به شکل مثلث می‌توانید آن را بر روی گردن خود ببندید. همچنین می‌توانید در مراسم‌های رسمی و غیر رسمی از آن استفاده کنید.

 

دستمال گردن

6. دور مچ

احتمالاً در خیابان‌ها یا مراسم‌هایی دیده باشید که از این پارچه بر روی مچ خود استفاده می‌کنند. این کار شامل یکی از استایل‌های اسپرت امروزی شناخته می‌شود.

 

دستمال دور مچ

7. دستمال جیب کُت

دستمال جیب‌کُت، یکی از اکسسوری‌های زیبای مردانه است. که در جیب بالای کت قرار دارد و همچنین هیچ قوانین سفت‌وسختی برای استفاده از این دستمال جیب‌کُت وجود ندارد.

 

جیب کت باندانا

بیشتر بخوانید: اکسسوری چیست؟ + انواع اکسسوری

8. ماسک

ماسک باندانا یک نوع ماسک حفاظتی‌‌ است که از پارچه پنبه مخصوص برای ساخت این ماسک استفاده می‌شود. این ماسک‌ها به دلیل طراحی زیبایی که دارند، جزء محبوب‌‌ترین ماسک‌ها هستند. همچنین در ماسک‌های باندانا از مواد نخی نرم و تنفس‌پذیر استفاده می‌شود.

 

باندانا

تاریخچه باندانا

تاریخچه بانداناها به دوره و فرهنگ‌های مختلفی باز می‌گردد. این پارچه در ابتدا به عنوان یک علامت تشخیصی برای نشان‌دادن موقعیت اجتماعی و نظامی استفاده می‌شد. اما به مرور زمان تبدیل به یک اکسسوری موردعلاقه شد. بانداناها در (مد و فشن، فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی) بیشتر استفاده می‌شد. اما امروزه در استایل‌های روزمره نیز دیده می‌شود.

جنس باندانا از چیست؟

جنس آنها معمولاً به نوع تولید و نحوه استفاده آنها بستگی دارد. معمولاً جنس‌های استفاده شده در آنها شامل (پنبه، نایلون یا پلی‌استر، میکروفایبر و جنس‌های مختلف) است. تا دارای ویژگی‌های مختلفی مانند تنفس‌پذیری راحت، عایق حرارتی و باعث جلوگیری از انتقال باد شود.

مهمترین نکته این است که موادی که برای تولید باندانا استفاده می‌شوند، باید مناسب نیازها و شرایط استفاده باشد…!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *