دانستی ها

ال استار چیست؟ و چگونه پا به مد گذاشت؟!

ال استار یا کانورس چیست؟

به نظر می‌رسد، در سال 1917 شروع یک داستان هیجانی بعید است. جنگ جهانی اول هنوز در جریان بود و بیماری آنفولانزای اسپانیایی همه‌گیر بود. چند وقوع وحشتناک همه چیز را منحل کرده بود. خانم الیزابت سِمِلهَک، مدیر ارشد موزه کفش باتا در تورنتو و نویسنده کتاب‌های تاریخ و فرهنگ، کفش‌ کانورس ورزشی را ترسیم می‌کند و آن را به آقای پورتر (PORTER) ارائه می‌دهد. اما با این حال اَنس هوربلیس (annus horribilis) کسی بود که کفش ال استار را به نمایش گذاشت. یک کفش بسکتبال که می‌تواند به سطح درخشانی در دنیای کفش‌های کتانی دست یابد. در این مقاله در مورد تاریخچه کفش ال استار، نگاهی دقیق‌تر به این کفش بسکتبال می‌اندازیم.

تأسیس شرکت ال استار

شرکت لاستیکی کانورس در سال 1908 توسط آقای “مارکی‌‌میلزکانورس” در مالدن، ماساچوست (آمریکا) تأسیس شد. وِی سال‌های زیادی را صرف انجام کارهایی کرد که اکثر صنعت‌ها و شرکت‌ها در آن زمان انجام می‌دادند. آقای سام اسمالیج، آرشیودار این برند می‌گوید. حوزه‌های اولیه شامل گالوشها، چکمه‌های چرمی شکار اردک، لاستیک‌های خودرو، کفش‌های تنیس و در نهایت کفش‌های بسکتبال بود که در ابتدا برای نگه داشتن کارکنان فصلی converse در خط مونتاژ برای تمام طول سال معرفی شد.

کفش ال استار

آقای اسمالیج می‌گوید:

آنها فقط در پاییز، زمستان و بهار محصولات لاستیکی تولید می‌کردند و آقای کانورس می‌خواست افراد حتی در تابستان هم مشغول به کار شوند. دانشگاه و مدارس‌های خصوصی زیادی در این منطقه وجود دارند. قطعاً جزء پرجمعیت ترین مناطق کشور هستند، بنابراین شما جوانان بسیاری دارید، که به دنبال ورزش‌های جدیدتر برای بازی هستند.

کفش ال استار

کانورس یا ال استار

اگرچه کفش ال استار اولین کفش ورزشی بسکتبال نبوده و یا حتی اولین ورود کانورس به بازار نبود، اما ویزگی‌های خاص آن بود که برتری نسبت به دیگر رقبا می‌داد. این کفش‌ها دارای پاشنه پا بود که در قسمت داخلی کفش قرار می‌گرفت. ویژگی خاصی که برای محافظت از استخوان مچ‌پای بازیکنان طراحی شده‌ بود.

کفش ال استار بسکتبال

بحث و جدال 

تضادهای شدیدی بین آقای تیلور و ستاره‌های دوران بعد، مانند مایکل جردن و والت کلاید فریزر، وجود دارند که امروزه هنوز از نام‌هایشان برای فروش کفش‌های کتانی استفاده می‌شود. شهرت مربی کانورس از مهارت او در زمین شکل نگرفت. همچنین هیچ مدرک معتبری وجود نداشت که نشان دهد او حتی حرفه‌ای این ورزش را انجام داده است.

کانورس

صعود

این تنش‌ها در دهه بعد خودش را نشان داد. زیرا بدترین اتفاقات در اوایل دهه 1930 رخ داد. و برندها برای یافتن راه‌های جدید و تقویت سرعت فروش تلاش کردند. بیشتر شرکت‌ها به دنبال راهی برای تنوع به محصولات خود بودند. پاسخ کانورس این بود که از اسم آقای تیلور، که تا این لحظه مترادف این ورزش بود، استفاده کرد. همچنین در سال 1934، عبارت (چاک تیلور) را به پاشنه کفش اضافه کرد.

پشت کفش

شهرت

همانطور که فقط یک کفش دلیل شهرت کانورس بود. عده‌ای می‌گویند. طراحی یک ستاره، همان نام آقای تیلور است. و بر روی همه کفش‌ها هک شده است. اما مربی کانورس می‌گوید: به طور مستقیم در طراحی کفش دخالت نداشته و آن را اصلاح کرد. این بازخورد بازیکنان و مربیان بود که باعث شد تا نسخه اکسفورد از برند All Star در سال 1957 منتشر شود.

کفش کانورس

 

((همچنین می‌توانید 10 تا از بهترین برند پوشاک ورزشی را در این مقاله بخوانید))

 

با این حال، در پایان آن دهه آینده ورزشی ال استار، دلایلی بسیار برای نگرانی داشت. با ظهور تکنولوژی پیشرفته‌تر لباس‌های ورزشی و افزایش تقاضا برای کفش‌های بسکتبال چرمی باعث شد تا کفش‌های بوم ساده کانورس در زمین بازی کاهش یابد. اما خارج از زمین داستان متفاوت بود. با معرفی سیلونت در سال‌های گذشته همچنان این کفش مورد توجه مخاطبان غیرورزشی قرار گرفته بود.

ال استار قرمز

ال استار بخشی از فرهنگ 

کانورس در طول سال‌ها، به عنوان یک برند کاملاً آمریکایی شهرت داشته. اما خانم سملهک می‌گوید: طرفداران تازه‌یافته‌ در این مدت با پوشیدن یک جفت کفش ورزشی نسبتاً ارزان، موضوعی کاملاً ضد مد و ضد مصرف‌کننده بوده است. ال استار به گونه‌ای قدرتمند به بخشی از فرهنگ تبدیل شد. از جمله دلایل محبوبیت زیره لاستیکی، رویه بوم و وصله پاشنه بسیار مهم…

کفش آل استار

نواوری واقعی تبدیل یک ماده به پلاستیک یا مواد مصرفی نبود، نوآوری واقعی در اینجا بود که چگونه می‌توانیم آن را شبیه بوم اصلی خود چاک تیلور کنیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *