مد و استایل

تفاوت مد و استایل

تفاوت مد و استایل

مد و استایل، دو عبارتی که معمولاً باهم اشتباه گرفته می‌شوند و یا به اشتباه هم‌معنی خوانده می‌شوند. حتی خیلی وقت‌ها به جای هم استفاده می‌شوند. اما چند ویژگی وجود دارد که این‌دو را متمایز می‌کند. قبل از هر چیزی سوال‌هایی مطرح می‌شود؛ مد چیست؟ فشن چیست؟ استایل چیست؟ اول به این سوالات پاسخ می‌دهیم بعد آن‌ها را مقایسه می‌کنیم.

استایل چیست؟

به سبک و روش یک فرد برای بیان خود استایل می‌گوییم. سبک لباس پوشیدن، نوشتن متن، نقاشی یا معماری و حتی سرودن شعر، همه می‌توانند استایل آن فرد را گویا باشد. نام دیگر استایل سبک شخصی است. فرقی نمی‌کند که از استایل دیگران الگو بگیرید یا از افراد معروف، هر استایل تقلید کنید، یا تمام آن سبک را خودتان کنار هم بگذارید، هر فرد با استفاده از لباس، اکسسوری، مدل مو و… استایل خود را می‌سازد.

استایل چند نفر

مد چیست؟ 

سبکی غالب بر یک فرهنگ در زمانی خاص است. مد با الگو از روندهای جدید و تبلیغِ روش‌های رایج پوشش لباس در یک دوره خاص ایجاد می‌شود. صنعت مد وابسته به سبک‌های حال حاضر و قالب دنیا سروکار دارد، خانه‌های مد، برند‌های پوشاک و کالای لوکس و همچنین میزبان‌های نمایش‌های مد بر روی برجسته کردن لباس و اکسسوری‌ها در مد و آینده مد تاثیر دارند. بلاگر‌ها، ویراستاران، اینفلوئنسر‌ها با ایده‌های خود به این سبک از مد و پوشش پاسخ می‌دهند و فروشندگان کالا از اطلاعات این افراد برای فروش لباس به مردم استفاده می‌کنند. مردم نیز وابسته به تبلیغات برند‌های پوشاک و افراد تاثیرگذار در اینترنت و فضای مجازی، سبک پوشش خود را تغییر می‌دهند.

آویز لباس چند استایل

فشن چیست؟

فشن درواقع نام دیگر مد است و در سراسر جهان با اسم فشن شناخته می‌شود.

تفاوت مد و استایل چیست؟

بین مد و استایل رابطه مستقیمی برقرار است، اما یک تفاوت اصلی دارد که، استایل برای یک فرد و مد برای جمع استفاده می‌شود. در ادامه بیشتر این تفاوت هارا بررسی می‌کنیم.

هردو بر روی هم تاثیر دارند، همانطور که گفتیم استایل به سبک یک فرد تعلق دارد، آن فرد می‌تواند یک طراح یا مدل یا هر کسی خارج از دنیای مد باشد، نحوه پوشش لباس آن فرد گویای سبک شخصی آن فرد است. رابطه‌ی تاثیر پذیری بین مد و استایل کاملاً مبهم است، به طوری که برای مثال، یک مدل بخشی از دنیای مد است و هر روز تعدادی لباس از برند‌های پوشاک و مد تبلیغات می‌کند. اما خارج از محیط کار و در خانه، لباس‌های استایل شخصی خودش را استفاده می‌کند. حتی ممکن است سبک شخصی خودش تبدیل به یک ترند در دنیای مد شود تا مردم از آن استفاده کنند.

در نتیجه استایل‌های شخصی می‌توانند از مد الگو بگیرند و همچنین استایل‌های شخصی می‌توانند جامع  وارد صنعت مد شوند تا مورد استفاده افراد زیادی قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *