مد و استایل

فرق بین عطر و ادکلن + تاریخچه عطر

تفاوت عطر و ادکلن

عطر و ادکلن نام‌هایی که معمولاً ما ایرانی‌ها، این دو را باهم یکسان می‌بینیم. در این قسمت قرار است عطر و ادکلن را بررسی کنیم و سپس تفاوت‌های آن‌ها را بگوییم.

تعریف عطر

عطر مخلوطی از اسانس با موادی حلال، مانند آب و اتانول است که برای خوش بو کردن لباس و محیط استفاده می‌شود. البته تنوع محصولات معطر سبب شد‌ه تا برای موارد بیشتری مورد استفاده قرار بگیرند، مثلا برای خوش بو کردن بدن و ماشین و … مواد اولیه سازنده اسانس‌ها و ترکیبات معطر از منابع زیادی به دست می‌‌آید، برای مثال از منابع حیوانی، گیاهی و مصنوعی که به دست انسان تهیه می‌‌شود.

تصویر عطر و ادکلن

تاریخچه عطر

هنر عطر سازی در بین‌النهرین و مصر شروع شد و در ایران و روم توسعه پیدا کرد. اولین عطر ساز ثبت شد‌ه که طبق کتیبه‌های خط میخی در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح زندگی می‌کر‌د، تاپوتی نام داشت و در بین‌النهرین می‌زیست. او روغن‌ها و گل‌ها را با چند ماده معطر چندین بار تقطیر می‌کرد تا عطر مورد نظر را تولید کند. البته قدمت عطر بیش از این حرف‌هاست، باستان شناسان عطری که به گمان، قدیمی‌ترین عطر جهان باشد را در قبرس کشف کردند که قدمت آن بیش از 4000 سال تخمین زده می‌شود را پیدا کردند. صنعت عطر مدرن از قرن 19 آغاز شد و حالا ارزش عطر در بازار جهانی در سال 2018 چیزی معادل 31.4 میلیارد دلار بود.

نقاشی در مصر باستان

ظروف عطر قدیمی

فرق بین عطر و ادکلن

فرق بین عطر و ادکلن و دیگر محصولات عطری در غِلظَت ماده معطر حل شده در آب و اتانول است. که در ادامه همین مطلب به آنها می‌پردازیم.

عطر (perfume) : غلظتی بین 30 الی 40 درصد دارد که گرانترین و ماندگار‌ترین نوع عطر می‌باشد.

اسپریت دو پرفیوم (ESdP) : غلظتی بین 15 الی 30 درصد دارد. که نسبت به عطر و ادو پرفیوم خیلی کم‌تر استفاده می‌شود.

ادو پرفیوم (EdP) : غلظتی بین 10 الی 20 درصد دارد که به آن مایع عطر نیز می‌گویند؛ ماندگاری مطلوبی دارد و به گرانی عطر هم نیست.

ادوتویلت (EdT) : غلظتی بین 8 الی 16 درصد دارد که به آن مایع آرامش می‌گویند. بوی ملایمی دارد و همچنین ماندگاری چندانی هم ندارد و برای استفاده در طول روز نیاز به چندین مرحله استفاده دارد.

ادوکلن (EdC) : غلظتی بین 3 تا 6 درصد دارد که به آن مایع کلن نیز می‌گویند. البته این نام یک نام تجاری و رسمی نیز می‌باشد.

پرفیوم میست : غلظتی بین 3 الی 8 درصد دارد که در حلال‌های غیر الکلی حل می‌شود.

اسپلش و افترشیو : کمترین غلظت را دارد یعنی 1 الی 3 درصد.

عطر و ادکلن گرانبها

حالا هنگام خرید عطر با توجه به نیازتان و همچنین میزان هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید انتخاب بهتری خواهید داشت. پس قبل از خرید نکات گفته شده را بخاطر بیارید تا بهترین و خوش بو ترین عطر را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *