مد و استایل

پارچه شانل یا شنیل

پارچه شانل

شانل پارچه‌ای از الیاف طبیعی، که قدمت آن به قرن 18 میلادی بازمی‌گردد. در این بخش می‌خواهیم این پارچه را بررسی کنیم.

دلیل نامگذاری

نام این پارچه شباهت زیادی به برند معروف کوکو شانل دارد که این نام‌گذاری بی دلیل نیست. کوکو شانل اولین برندی بود که از این پارچه تولید و در اکسسوری‌های زنانه استفاده کرد. و همین دلیل کافی بود تا این پارچه را به نام خود ثبت کند.

پارچه شانل

نحوه تولید

این پارچه از ترکیب پارچه فاستونی با الیاف طبیعی یعنی پشم، ابریشم و پنبه و یا حتی الیاف مصنوعی مثل آکلیریک، پلی‌استر، رایون و الفین به دست می‌آید. که هم از نظر جنس هم از نظر ظاهر آن‌را خاص‌تر می‌کند.

ویژگی‌های پارچه شانل

بافت این پارچه به دلیل الیاف پرزدار بسیار نرم است و همچنین درکنار سبک بودن از خاصیت گرمایی برخوردار است. پارچه شانل چروک پذیری بسیار کمی دارد به طوری که اصلا چروک نمی‌شود و اگر هم چروک شود با کمترین میزان حرارت به حالت اولیه بازمی‌گردد. ضخامت این پارچه نسبت به نخ‌های به کار رفته تغییر می‌کند. جنس بافت این پارچه باعث ایجاد خارش روی بدن می‌شود البته بیشترین استفاده از شانل در کت‌ها و پالتوهاست پس از زیر آن آستری دوخته می‌شود اما اگر در تماس مستقیم پوست قرار بگیرد باعث خارش می‌شود. از دیگر ویژگی‌های پارچه شانل لَخت بودن آن است، این لخت بودن به‌این معنی نیست که هنگام حرکت موج ایجاد کند، درواقع بصورت صاف و یکپارچه حالت می‌گیرد.

پارچه شانل

استفاده های شانل

دکوراسیون

شانل در دکوراسیون خانه استفاده می‌شود. برای مثال در رویه‌ی مبل و پرده خانه استفاده می‌شود. از دیگر کاربرد‌های شانل در دکوراسیون می‌توان به روکش‌های فرش و کوسن‌های تزئینی اشاره کرد. از این پارچه برای تزئین لوازم خانه نیز استفاده می‌شود.

استفاده از پارچه شانل در پرده خانه

اکسسوری

اولین استفاده از این پارچه برای شال‌های فازی بود سپس بر روی کیف و دیگر اکسسوری‌ها پدید آمد.

پوشاک

پارچه شانل به دلیل ضخیم بودن و گرمایشی بودن جنس آن، برای فصل سرما بسیار مناسب است. در دوخت انواع کت‌ها و پالتو‌ها استفاده می‌شود، همچنین مدلی با نام خودش دارد که ب آن شنل یا شانل می‌گویند. معمولاً با یک لایه آستری عرضه می‌شوند و با استفاده از لایه‌های مصنوعی در بافت خود درخشش خاصی را ایجاد می‌کنند. این پارچه حتی در شال‌های زمستانی و مانتو‌های پانچ به کار می‌رود.

کت شانل کت و دامن شانل

ممنون که تا اینجا مطالعه کردید، امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *