مد و استایل

شلوار کارگو چیست؟ تاریخچه + انواع شلوار کارگو + ویژگی شلوار کارگو

شناخت شلوار کارگو

شلوار کارگو چیست؟ سوالی که مطمعناً همین الان ذهنتان را مشغول کرده و در پی آن این موضوع را سرچ کرده‌اید. در این بخش می‌خواهیم بصورت کلی شلوار کارگو را بررسی کنیم.

شلوار کارگو چیست؟

شلوارهای گشاد که برای فعالیت‌های خارج از منزل طراحی شده‌اند. در لغت شلوار کارگو (Cargo) به معنی شلوار باربری یا شلوار باری است. دلیل این نامگذاری جیب‌های متعدد و متنوعی هستند که در نواحی مختلف آن‌ها طراحی شده است.

تاریخچه شلوار کارگو

این شلوار در سال 1938 میلادی در بریتانیا ابداع شد. هدف اصلی طراحی این شلوار برای لباس رزم بود از این رو به آن شلوار رزمی نیز می‌گفتند. مدل اصلی شلوار کارگو یک جیب در کنار ران و یک جیب جلوی ران که برای حمل ابزار جنگی استفاده می‌شد.

سرباز بریتانیای در جنگ جهانی دوم با شلوار کارگو

تصویر یک سرباز بریتانیایی در جنگ جهانی دوم با شلوار کارگو

شلوار کارگو چگونه پا به صنعت مد مدرن گذاشت؟ 

پس از پایان جنگ جهانی در سال 1945 شلوار کارگو کم کم پا به صنعت مد گذاشت، طولی نکشید که این شلوار میان مردم محبوب شد. در سال 1950 میلادی طراحی منحصر بفرد این شلوار خود را در دل طرفداران هیپ هاپ جا کرد و تبدیل به یک استایل در این سبک شد و همین امر باعث شد جوانان و نوجوانان بطور روزمره از این شلوار استفاده کنند.

الگو و توضیحات اولیه کارگو

تصویری از توضیحات کارگو در یک مجله قدیمی

علت محبوبیت شلوار کارگو

شیک، راحت، پر فایده بودن و جنس مقاوم این شلوار با آن جیب‌های بزرگ  باعث شد تا در اوایل دهه 2000 میلادی هرجایی که نگاه می‌کردید شلوار کارگو را ببنید.

شلوار کارگو در ایران

اوایل سال 1388 شمسی شلوارهای شیش جیب وارد بازار شدند. شلوارهای شیش جیب نمونه‌های اولیه‌ی شلوار کارگو در ایران بودند که به صورت شلوارهای جین و کتان با دمپاهای گشاد یافت می‌شدند. حالا بعد 14 سال دوباره این شلوار با استایل‌های جدید و متفاوت خود وارد بازار شده که با ظاهری خاص و جیب‌های بزرگش بسیار مورد پسند طرفداران استایل‌‌های آزاد و لش می‌باشد. تنوع بالای این شلوار عامل دیگری بر محبوبیت و پر استفاده بودن آن است که در بخش‌های بعدی به آن می‌پردازیم.

انواع شلوار کارگو

کارگو کلاسیک

ساده‌ترین مدل کارگو همین کارگو کلاسیک است. برای استفاده روزمره مناسب و دارای جیب‌های بزرگ کنار ساق و کمر است.

تصویر کارگو کلاسیک

کارگو اسلش

کارگو اسلش جنس نخی و سبک‌تری نسبت به هم خانواده‌های خود دارد، همچنین از دیگر شلوارهای کارگو کوتاه‌تر است. بنابراین در فصل‌های گرم و تابستان به راحتی قابل استفاده است. معمولاً کارگو اسلش‌ها از دمپا توسط کش یا بند تنگ می‌شوند.

کارگو هایکینگ

کارگو هاینکیگ برای پیاده‌روی، کوه‌نوردی، طبیعت‌گردی و فعالیت‌های خارج از خانه مناسب است. پارچه هایکینگ‌ها معمولاً در برابر آب مقاوم‌اند و طراحی و برش آن‌ها برای افزایش چابکی و راحتی گشاد و آزادانه است. هایکینگ‌ها اغلب در برابر آب مقاوم هستند و بعضی از آن‌ها همراه سیستم تهویه تولید می‌شوند، چرا که برای کاهش تعریق در طبیعت برای پیاده روی مناسب باشد.

تصویر کارگو هایکینگ

کارگو تاکیتیکال

این دسته از کارگوها به دلیل جنس مقاوم، بادوام بودن، تعداد مورد توجه‌ای جیب و کمربند برای نگهداری ابزار و تجهیزات برای افرادی با مشاغل فنی بشدت مناسب است.

تصویر کارگو تاکتیکال

کارگو EMT (EMT تکنسین فوریت‌های پزشکی)

کاربرد این کارگو از نامش مشخص است. تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی به دلیل خاصیت انعطاف بالای این نوع کارگو از آن استفاده می‌کنند.

تصویر کارگو EMT

کارگو اسلیم فیت

در قسمت مچ و دمپا باریک‌تر و چند جیب کوچک مناسب برای حمل کلید و تلفن دارند. امروزه این سبک کارگو از محبوبیت بالایی برخوردار است.

"تصویر

کارگو بگ

کارگو بگ یا بگی در قسمت بالایی (باسن و ران) گشاد و راحت هستند و از قسمت ساق و پایین آن مقدار کمی باریک‌تر می‌شود. این شلوار به دلیل گشاد بودن امکان حرکت راحت و آزادانه می‌دهد. این شلوار به جیب‌های بزرگ و متعددی که روی ساق و ران و کمر مشهور است و اغلب روی آن یک کمربند برای تنظیم اندازه کمر قرار دارد.

"تصویر

مدل سفارشی زنانه

در واقع این مدل ویژگی به سزایی ندارد و با توجه به در خواست افراد طراحی‌های متفاوتی در جنس و سایز دارد. برای زیبایی آن‌ها از بند، کمر بند، زیپ‌های تزئینی و غیره استفاده می‌شود.

تصویر شلوار کارگو سفارشی زنانه

کارگو نظامی

این شلوار بصورت انحصاری برای نیروهای نظامی تولید می‌شود و جنس برخی از کارگوهای نظامی از الیاف مخصوصی است که در برابر ضربه، آتش و عوامل خارجی مقاومت بیشتری دارند و رنگ آن‌ها به دلیل راحتی در مخفی ماندن سربازها معمولاً خاکی و سبز چریکی است. کارگو‌های نظامی دارای چند جیب روی ساق پا و کمر هستند که عموماً با دکمه بسته می‌شوند. این جیب‌ها برای حمل تجهیزات درمانی و نظامی برای سربازان استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های شلوار کارگو که آن را متمایز می‌کند

  • به دلیل تنوع بالای مدل‌های این شلوار امکان استفاده آن در موقعیت‌های مختلف وجود دارد.
  • ظاهر شیک و خاص آن توجه مد و فشن را به خود جلب می‌کند.
  • پارچه‌های مقاوم در برابر آب و ساییدگی و عوامل خارجی دیگر.
  • گشاد بودن برش و طراحی راحت برای استفاده روزمره.

ویژگی‌های ذکر شده سبب شده که جوانان، ورزشکاران، دوست داران مد و فشن، کارمندان فنی و دیگر افراد جامعه این شلوار را برای کار و روز مرگی خود انتخاب کنند. امیدواریم که توانسته باشیم در این بخش به خوبی به شما کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *