مد و استایل

علامت روی لباس

علامت های روی برچسب مراقبت لباس

علامت لباس و برچسب مراقبت که نکات مراقبت از لباس هستند. درواقع پیشنهادات سازنده به مصرف کننده‌ی لباس در هنگام شست‌وشو و اتوکشی است که برای مراقبت از لباس مفید هستند. شاید شماهم این علامت‌ها را روی لباس خود دیده باشید و برای شما سوال شده باشد که چگونه باید آنها را را بخوانید. در ادامه‌ی این مطلب این نمادها‌ را بررسی می‌کنیم.

در سال 1963، انجمن اروپایی جینتکس برچسب زدن روی لباس جهت مراقبت از لباس را ثبت کرد. این کار به یک استاندارد تبدیل شد و در تمام لباس‌ها به کار می‌رفت. در شروع، از رنگ‌ها استفاده می‌شد که هرکدام نماد میزان محافظت بود. به مرور زمان روی این برچسب‌ها نکات بیشتری نوشته می‌شد و سپس بعد از چندین تجدید نظر در سال‌های متعدد، حالا همه‌ی تولید کنندگان بر روی این برچسب‌ها توضیحاتی درمورد جنس لباس و نماد‌هایی که تبدیل به یک استاندارد شدند، می‌گذارند.

نمادها

به طور کلی این علامت‌ها روی لباس به 5 دسته تقسیم می‌شوند. شستشو، سفید کننده، خشک‌شویی، خشک کردن چرخشی و اتوکشی، عناوین اصلی این نماد‌ها هستند.

5 نماد اصلی علامت روی لباس

شست‌وشو

این نماد به نکاتی که به دستی یا ماشینی بودن شست‌وشو و دما یا سرعت هنگام شست‌وشو مربوط است.

 

نماد های شست‌وشو روی علامت لباس

سفید کنندگی

در این بخش علامت‌ها برای مجاز بودن یا مجاز نبودن سفید کننده در هنگام شست‌وشو و اینکه کدام سفید کننده مناسب است طراحی شده‌اند.

 

نماد های سفید کنندگی در علامت لباس

خشک کردن

اگر از خشک‌کن چرخشی استفاده می‌کنید باید به این علامت‌ها توجه داشته باشید. این علامت‌ها برای مجاز یا غیر مجاز بودن از خشک‌کن چرخشی و یا میزان دمای آن طراحی شده‌اند.

 

نماد های خشک کردن

اتوکشی

این نمادها نکات مورد نیاز هنگام اتوکشی را بازگو می‌کنند که برای مثال میزان حرارت اتو و … می‌باشند.

 

نماد های اتوکشی

خشکشویی

اگر هنگام شست‌وشو انتخاب شما خشکشویی است یا لباس‌هایتان برای شست‌وشوی با آب مناسب نیست، باید نکات این نمادها را به‌خاطر بسپارید.

 

نماد های خشک‌شویی

 

اهمیت به این علامت روی لباس، سبب ماندگاری بیشتر رنگ و عمر پارچه آن می‌شود. پس هنگام خرید به علامت‌های روی برچسب آن توجه کنید. شما همچنین می‌توانید این مقاله را در رابطه نکات مهم هنگام خرید را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *